J.R.R Tolkien’in İlk Çocuk Hikayesi: Roverandom

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion gibi kurgu eserleriyle tanınan başarılı yazar J.R.R Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikayesi Roverandom…

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion gibi kurgu eserleriyle tanınan başarılı yazar J.R.R Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikayesi Roverandom, geçtiğimiz günlerde Nuran Elçi’nin çevirisi ile ciltli özel baskı olarak İthaki Yayınları’ndan yayımlandı. Tolkien, bu hikayenin Hobbit ile aynı zamanlarda basılmasını planlamış olsa da yayıncıların isteği üzerine, Yüzüklerin Efendisi daha önce yayımlanmış. Roverandom, yazarın diğer eserlerinden, özellikle Hobbit ve Noel Baba’dan Mektuplar kitaplarından, birçok ayrıntı ve ilişki taşıyor.

Roverandom, Tolkien ailesinin çıktığı tatillerin birinde Michael Tolkien’in kumsalda babası ve ağabeyi ile yürüyüş yaptığı sırada, minik oyuncak köpeğini kaybedip çok üzülmesi üzerine Tolkien’in onun üzüntüsünü gidermek adına oyuncak köpeğin kayboluşuyla ilgili macera dolu bir hikaye anlatmasıyla ortaya çıkmıştır.

Hikaye, sonradan Roverandom olarak anılacak, Rover isimli bir köpeğin, sihirbaz olduğunu anlamadığı, yaşlı bir adamın bacağını ısırması ve sihirbazın onu cezalandırmak için oyuncak köpeğe dönüştürmesiyle başlıyor. Rover kendini bir anda, oyuncak dükkanlarının birinde tezgahta satılık oyuncak köpek olarak buluyor. Gerçeğe çok benzediği için çok geçmeden fark ediliyor ve satın alınıp küçük bir çocuğa hediye ediliyor. Küçük çocuk kumsalda yürüyüş yaptığı bir gün, Rover’ı cebinden kumların arasına düşürüyor ve bir daha bulamıyor. Kumların arasında yalnız kalan Rover’ın eski haline dönmek için çabalarken yaşayacağı maceralar da başlamış oluyor.

Kumsalda karşılaştığı kum büyücüsü Rover’a yardım edebilmek için onu, postacı martı Mew ve yaşlı balina Uin ile ayın bahçelerine, denizin derinlerine gönderiyor. Bu yolculuklarda Rover, ayın bahçelerini, vadilerini, çocukların rüyalarını geziyor, ay büyücüsü ve köpeği ile tanışıyor, Beyaz Ejderha ile karşılaşıyor; Denizin derinliklerinde şarkı söyleyen denizkızları, ışıldayan balıklar, saraylar görüyor. Hem eğlenceli hem tehlikeli maceralar yaşayan küçük köpek sihirbazını yalnızca onu eski haline döndürmesi için ikna etmek istiyor…

Rover’ın maceralarına tanık olurken, sihirbazların, perilerin, rüyaların, ayın ve denizin de bilinmezlerine misafir oluyorsunuz.

Rover’ın sihirbazını bulmak için çıktığı yolculuklar ve yaşadığı maceralar akıcı ve eğlendirici bir üslup ile yazılmış. Hikaye boyunca okuyucuyu güldürecek ayrıntılı betimlemeler ve anlatımlar yer alıyor. Ayrıca yazarın kusursuz mekan yaratımları bu kitabında da kendini gösteriyor. Çocuklara basit ve sıradan bir anlatım sunmak yerine kavranması zor olmayan, hayal gücünü geliştirecek bir anlatımın hakim olduğunu görüyoruz.

Yazar, hikayesinde sık sık kelime oyunlarına, tekrara, ses benzerliklerine, çocukça sözcüklere, tekerlemelere yer vererek anlatımını renklendirmiş ve çocukların zihnini canlı tutmaya yönelik ayrıntılara yer vermiş.  Olayların anlatımının yanı sıra yazarın, okuyucuyla birebir iletişimi, okuyucuya soru yöneltmesi ve açıklama yapması hikaye ile okuyucuyu yakınlaştırmış.

Tolkien, hikaye içerisinde sık sık mitolojik ögelere, masallara ve destanlara göndermeler yapıyor. Gerçek olaylar ile masalsı ögeler yazarın kaleminde ustaca birleştirilmiş.

Kitabın içerisinde hikayeyi görsel olarak sunan illüstrasyonlar yer alıyor. Basılacak bir kitap için çizilmeseler de hikayenin akışına göre kitaba yerleştirilmiş. Roverandom, yıllar öncesinde yazılmış bir hikaye olsa da çıkış noktası çocuklar olduğu için onların beğenisini kazanacak, ilgisini yüksek tutacak bir kitap.

  • Roverandom
  • Yazar: J.R.R Tolkien
  • Çeviri: Nuran Elçi
  • Türü: Fantastik
  • Baskı Yılı: Aralık 2017
  • Sayfa Sayısı: 184 Sayfa
  • Yayınevi: İthaki Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Koçgiri İsyanı Romanı; “AH”

Read Next

Murat S. Dural’dan hayal gücünüzü özgürleştirecek 9 kitap önerisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram