James Joyce’tan Nora’ya Mektuplar

Merak ediyorum, bende bir delilik var mı diye.
Yoksa aşk delilik mi? Bir an seni bir bakire ya da Madonna gibi görüyorum, sonra utanmaz, küstah, yarı çıplak ve açık saçık görüyorum! Ya sen beni nasıl düşünüyorsun? Benden iğreniyor musun?

Alakarga Yayınları, son dönemde yayımladığı kitaplarla edebiyatseverlerin yoğun ilgisini görüyor. Kitap kapaklarında da konsept değiştiren Alakarka Yayınları nitelikli kitaplarla rafları doldurmaya aday bir yayınevi.

Alakarga Yayınları, yeni yıla adım atmamızla birlikte birbirinden güzel kitapları okurla buluşturuyor. Bu kitaplardan bir tanesi de James Joyce’un sevgilisine yazdığı mektuplardan oluşuyor. Kitabın özelliği ise mektupların tamamını okuyabilecek olmanız. Alakarga Yayınları etiketiyle yayımlanan “Nora’ya Mektuplar” kitapseverlerin oldukça ilgisini çekeceğe benziyor.

James Joyce, Nora Barnacle ile 1904 yılından 1924 yılına kadar aralıklarla mektuplaşır. İlk kez 1950’de ortaya çıkan mektuplar, 1957’den beri Cornell Üniversitesi’nin koleksiyonundadır.

Kayıp olduğu bilinen ve bir kitabın yaprakları arasında bulunmasının ardından, 2004 yılında bir müzayedede -geçen yüzyılın bir mektup için en yüksek fiyatı olan- 240.800 İngiliz Sterlinine alıcı bulan mektubunu da okuyabileceğiniz Nora’ya Mektuplar, Joyce’un, aşk evlilik, toplumun değer yargıları, kilise, yazdıkları ve yazacakları, bir yazar olarak hayalleri, kızgınlıkları hakkında pek çok düşüncesini, duygusunu açığa vuruyor.

  • Nora’ya Mektuplar
  • Yazar: James Joyce
  • Çeviri: Nilüfer İlkaya
  • Türü: Mektup
  • Baskı Yılı: Ocak 2018
  • Sayfa Sayısı: 115 Sayfa
  • Yayınevi: Alakarga Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çukur: Yazılmamış şiirler kuyusu

Read Next

Gamlı Baykuş Dergisi, Ocak Sayısı Raflarda…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram