Jane Austen ölümünün 200. yılında anılıyor.

İngiliz yazar Jane Austen 200. ölüm yıldönümünde İngiltere’de ve dünyada çeşitli etkinliklerle anılıyor.

İngiliz yazar Jane Austen 200. ölüm yıldönümünde İngiltere’de ve dünyada çeşitli etkinliklerle anılıyor. Aylar öncesinden duyurulmaya başlayan etkinlikler arasında konferanslar, sahne performansları, yarışmalar, konuşmalar, sergiler ve yürüyüşler bulunuyor.

19. yüzyılda kırsal aristokrasinin hayatını anlatan ve aralarında Emma, Duygu ve Duyarlılık ile Aşk ve Gurur‘un bulunduğu altı roman yazan Austen bir modern yazar olarak da anılıyor. Austen’ın en önemli özellilerinden biri cinsiyet normlarını da sarsması. Romanları filme de çevrilen yazar popüler kültürde de etkisini sürdürmeye ve ilham kaynağı olmayı sürdürdü.

28 Temmuz 1817’de 41 yaşında hayatını kaybeden Jane Austen için Bank of England özel bir banknot bastırdı. Banknotun üzerinde yazarın, kardeşi Cassandra tarafından çizilen ve şu an National Portrait Gallery’de olan tek resmi bulunuyor. Ayrıca banknotta Gurur ve Önyargı romanından bir alıntıya da yer verilmiş.

Manchester’da yazarın Persuasion (İkna) adlı romanı ilk kez tiyatroda sahnelenecek. Jane Austen hakkında yazılan edebi metinlerin satıldığı ve Margaret Atwood, Ian McEwan gibi yazarların metinlerinin bulunduğu bir açık artırma da yapılıyor. Jane Austen’ın doğum yeri olan Steventon’da dünyadaki ilk Jane Austen heykeli de dün açıldı.

Pek çok yazarı etkileyen Jane Austen, Virginia Woolf tarafından bir “dahi” olarak tanımlanmıştı. Austen’ın biyografisini yazan Paula Byrne’a göreyse Austen’da her okuduğunuzda yeni fark ettiğiniz bir satır vardı.

Türkiye’de de Jane Austen’ın 200. ölüm yıldönümü dolayısıyla çeşitli yayınlar yapıldı. Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison’un yazdığı Jane Austen ve Adab-ı Muaşaret bu yıl yayımlandı.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Zapatista kadınlarının hikâyelerini aktaran ilk ve tek kitap!

Read Next

Polisiye yazarları birlik oldu…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *