Jean-Luc Godard, Yazdığı İki Senaryodan Sonra Emekli Olacağını Açıkladı

Usta yönetmen Jean-Luc Godard, katıldığı bir söyleşide yazdığı iki senaryodan sonra sinemadan emekli olacağını açıkladı.

“Serseri Âşıklar” (À bout de souffle), “Nefret” (Le mépris), “Çete” (Bande à part), “Çılgın Pierro” (Pierrot le Fou) gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran, son olarak “Le livre d’image” filmiyle izleyici karşısına çıkan, Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Jean-Luc Godard, geçtiğimiz yıl Lozan Kanton Sanat Okulu (École cantonale d’art de Lausanne-ECAL) tarafından düzenlenen Instagram yayınına katılmış ve“koronavirüs günlerinde imgeler”  üzerine konuşmuştu.

FilmLoverss‘ın The Film Stage‘den aktardığı habere göre, Godard, bu yayından yaklaşık bir yıl sonra, internet üzerinden Hindistan’da düzenlenen Uluslararası Kerala Film Festivali’nin (IFFK) söyleşisine katıldı ve kariyeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

85 dakikalık bu söyleşide Godard, yazdığı iki senaryodan sonra sinemadan emekli olacağını açıkladı. “Film hayatımı – evet, film yapma hayatımı- yazdığım iki senaryoyla bitiriyorum ve sonrasında ‘hoşça kal, sinema’ diyeceğim.” sözleriyle emekliliğine dair planlarını dile getirdi.

Godard, bu üzerinde çalıştığı iki projesinin konusuyla ilgili detayları vermekten kaçındı. Bu senaryolardan birinin adının “Only Scenario”, diğerinin de “Funny Wars” olduğunu söyledi. Bu iki senaryonun filme çekilip çekilmeyeceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Tolga Karaçelik Oldu

Read Next

Sarnıcın Ardında Yitip Giden Bir Hayat: Sarnıçtaki Kelebek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *