Jim Carrey’nin “Anılar ve Yanılsamalar” Romanı Türkçede

Jim Carrey’nin kurgusal bir çöküş ve yeniden doğuş hikâyesi anlattığı, Dana Vachon’la birlikte kaleme aldığı yarı otobiyografik romanı Anılar ve Yanılsamalar, Aslı Perker’in çevirisiyle Epsilon Yayınları’ndan çıktı.

Hollywood yıldızı Jim Carrey’yi kurgusal bir karaktere dönüştürüp ona sürrealist bir gerçeklik kazandıran bu sıra dışı roman Carrey’yi bambaşka bir ışık altında gösteriyor. Carrey, varoluşsal bir krizin ortasında kendinden duyduğu şüpheyle ezilen, hayatında anlam arayan kurgusal bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Roman, Hollywood ünlüsü, ayrıcalık ve ilgi bağımlısı olmaktan kaçarken içinde kopan kıyametle tanışan bir karakterin son derece cesur ve eğlenceli bir yapıbozumu.

“Jim Carrey’nin çok başarılı ve sevilen bir oyuncu olduğu, Hollywood’un parlak ışıklarından ziyadesiyle faydalandığı doğru… Ama belki de geçmişe sünger çekmenin zamanı gelmiştir artık. Hatta biraz şişmanlamasının da zamanı gelmiş olabilir, ne de olsa tüm o diyetlerden bıkmış durumda. Akla hayale sığmayacak yöntemlerle içindeki sıkıntı bulutundan kurtulmayı denese de bir türlü başaramaz. Ünlü bir aktör ve dinozor kafatası koleksiyoncusu olan dostu Nicolas Cage’in önerileri bile Carrey’i yaşadığı çöküşten kurtaramaz. Fakat Jim Carrey sonra Georgie ile tanışır; acımasız ustası ve hayatının aşkı. Hemen ardından da senarist Charlie Kaufman’ın yardımıyla sınırlarını epey zorlayacak bir rol teklifi alır. Belki de yıllardır beklediği rol bu olacak, sonunda Oscar heykelciğine kavuşacak ve böylece işler nihayet yoluna girecektir…”

Görsel: © Maarten de Boer

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Medya Estetiğinde Anahtar Sözcükler: Yıkıcı Film

Read Next

Netflix Türkiye’nin Kasım Programı Belli Oldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *