TUDEM
 
TUDEM

Joan Miró Sergisi Erişime Açıldı: ‘Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’

Faba Kahve

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabacı Müzesi (SSM), Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun olgunluk dönemi eserlerinden oluşan “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisini çevrimiçi erişime açtı.

20’nci yüzyılın çok yönlü, çığır açan sanatçısı Miró’nun eserleri, Barselona’daki Fundació Joan Miró (Joan Miró Vakfı), Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Fundació Pilar i Joan Miró (Pilar ve Joan Miró Vakfı) işbirliğiyle 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihlerinde SSM’de sergilenmişti.

 
KitapEki
KitapEki

“Gündoğumu”, Joan Miró, 1959

Sergi, Akdeniz coğrafyası ve insanından ilham alan Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşarak, resim, baskı, heykel ve seramik dahil 125 eserinden oluşuyor. Sergide sanatçının assemblage tekniğiyle bir araya getirdiği heykellerinin tüm aşamaları model ve çizimlerle beraber yer alıyor. Halı, dokuma ve şiir kitapları gibi sanatçının farklı tekniklerdeki çalışmaları da sergi kapsamında ziyaretçiyle buluşuyor.

“Mağara Kuşları II”, Joan Miró, 1970

Ayrıca Miró’nun sanatını çocuklara tanıtmayı amaçlayan ve sergiyle bağlantılı olarak hazırlanan çocuk kitabı “Ben Miró” da erişime açıldı.

Sergiye SSM’nin internet sitesinden ve YouTube kanalından ulaşılabilir.

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

‘Tenet’ Süresiz Olarak Ertelendi

Read Next

Köklü Müzik Dergisi Q’dan Okurlarına Veda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *