Jung’a Dair Şimdiye Dek Türkçede Hazırlanmış En Kapsamlı Kaynak: “Dışa Bakan Rüya Görür İçe Bakan Uyanır”

Filozof-psikiyatr Carl Gustav Jung’a dair şimdiye dek Türkçede hazırlanmış en kapsamlı çalışma “Dışa Bakan Rüya Görür İçe Bakan Uyanır” Destek Yayınları’ndan çıktı.

Oldukça ses getiren felsefe serisinin yeni kitabı Dışa Bakan Rüya Görür İçe Bakan Uyanır kurduğu psikoloji ekolündeki çalışmalarıyla sadece psikanaliz ve terapiye değil sanata, sinemaya, sosyolojiye, antropolojiye, teolojiye, fiziğe ve edebiyata da yön veren, onlarca sanatçıya, bilim insanına ilham olan Carl Gustav Jung’un bakışı açısını anlamaya odaklanıyor. Bu ayrıntılı çalışma Özlem Küskü tarafından uzun bir araştırmanın sonunda titizlikle hazırlandı.

Jung’un felsefesini anlamak için onun hayatına odaklanan kitap aslında Jung’un kendi deneyimleri üzerinden bu ekolü nasıl kurduğunun cevaplarını da okura sunuyor. Çocukluğundan itibaren insan doğasına meraklı olan bir bilge düşünürün nasıl bir şifacıya dönüştüğünün izlerini süren kitap aynı zamanda benzersiz bir otobiyografik okuma keyfi sunuyor.

Jung bize bir bireyleşme süreci vaat eder. Onun kurduğu psikoloji ekolünün özü budur. İnsanı ortaya çıkaran katmanları tam anlamıyla çözmek imkânsızdır, insan bu nedenle bir muammadır. Ancak yine de hayatta işler yolunda gitmediğinde başkalarını suçlamak yerine kendi doğamıza bakabiliriz. Kendimizi tanımak için atacağımız her bir adım bu yüzden hayati önemdedir.

“Kendi içine bakmaya cesareti olmayan herkesin yaşamı bulanıktır.” Dahası bu bulanıklık dünyayı da bulandırır. Kitapta Jung’un ekolünün temelinde oturan bireyleşme sürecinin adım adım nasıl gerçekleşeceği anlatılırken tıpkı Jung gibi bazen mitolojiye bazen rüyalara bazen de simyaya değiniliyor.

Freud’la yollarının nasıl ayrıldığının pek bilinmeyen ayrıntılarını, özel yaşamında nasıl biri olduğunu, meraklı bir insan doğasının hangi motivasyonla çalıştığını, sezgilerini dinleyen bir bilim adamının arayışını, rüyaların ve mitolojinin gücünü, kolektif bilinçdışının arketiplerini, eşzamanlılık prensibini ve derin bir okyanustan taşıp bize gelen daha pek çok konu başlığına dair bilgiyi bulabileceğiniz eşsiz bir yolculuğa sizleri de davet ediyor. (Tanıtım bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Öğretmenler İçin Kitap Rehberi Yenilendi

Read Next

9 Kere Leyla’nın Yayın Tarihi Netleşti

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *