Kadıköy Kitap Günleri’nde Nazım Hikmet anıldı.

Kitap Eki Dergisi

Aramızdan ayrılışının elli dördüncü yılında Nazım Hikmet şiir ve şarkılarla yaşatıldı.

Kadıköy Kitap Günleri bu yıl da çok ilgi gördü. Deniz kenarında, tren vagonlarının hemen önünde kitap standlarının yer aldığı peronların her birisine ayrı bir yazarın/ çizerin ismi verilmişti. Dokuz gün süren fuara katılım çok yoğun oldu. Üç yüz yirmi beş bin kişinin ziyaret ettiği fuarda 10 Haziran 2017 günü bir Nazım anması yapıldı.

 
KitapEki
KitapEki
   

Aramızdan ayrılışının elli dördüncü yılında Nazım Hikmet şiir ve şarkılarla yaşatıldı. Meral Demir, Aynur Uluç, Emin Şir, Sezai Sarıoğlu ve Şenol Morgül’ün hazırladığı etkinlik Nazım’ın şu dizeleri ile başladı: “iki şey var ancak ölümle unutulur/anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü“. Bu dizeden el alınarak Haydarpaşa Garı’nın şehir belleğindeki yerine ve ona sahip çıkılmasının önemine vurgu yapıldı. Bu anlamda kitap fuarının da bu mekânda yapılmasının güzelliğine dikkat çektirildi. Nazım şiirinin yüzünün de ölüme değil yaşama dönük olduğunun anımsatıldığı etkinlik buna uygun olarak da oldukça coşkulu geçti.

 

Hızını alamayıp vagonlardan birisinin içine geçen katılımcılar orada da şarkı ve şiirlerini sürdürdüler. Nazım’ın sözlerini yazıp Mesut Cemil’in bestelediği “kanatları gümüş yavru kuş” isimli şarkı uzun yıllar yasaklıydı. Bu bilgi verilerek şarkının Meral Demir tarafından seslendirildiği etkinliğe Hatice Yanık’ın da bir şarkı ile katılması renkli ve güzel bir sürpriz oldu.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Nazım Hikmet’le Üç Buçuk Yıl

Read Next

Kadıköy Kitap Günlerine ilgi yoğun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *