kadınlar günü yaklaşırken

Yaşam koşulları ile savaşırken bir yandan da kadının sözcüsü olmuş zaman içinde ‘Hayatın her alanında savaşmak istiyorum’ diyen Clara Zetkin.

bugün biraz çok konuşacağım.. ben zaten çok konuşuyorum da, bugün kadınlar üzerinden de hakkım olmalı onları anlatacağım çünkü bu hayli cümle hakkı demektir. onlar da konuşsunlar; günümüz yaklaşıyor biraz çok konuşalım artık. hep çok konuşur gördüler bizi ama biz çok sustuk genellikle.

asıl diyemediklerimiz yüzünden çok konuşuyor olabilir miyiz.. renklerimizi bir açalım bakalım içimizden…

erkeklerin de 8 mart gibi günlere sahip çıkması o kadar önemli ki, “erkeklerin de” diyorum çünkü kadınlara ek olarak erkeklerin tavrı önemli.. ama sadece bu kadar değil mesele.. bu konuda hiç duyarı olmayan hala kadınlar gününde hediye bekleyen kadınları da kastediyorum o “de” eki ile….-

belki daha çok da onları…

bir yazı paylaşacağım bugün sizle. hayli eski, 2006 yılında yazmışım. yaşamda ve yazıda acemiyim desem o bile değil o yıllarda… kartal gazetesinde gel köşe yaz demişlerdi oysa ben sadece şiir yazıyordum o da 3 yıldır.. oh nasıl yani. benim daha hiç yazım yok. iyi işte yazarsın ayda bir dediler.. sen yazarsın yani, biz sana güveniyoruz.

görüyor musunuz erkeklerin isterlerse nasıl imkan da verebileceklerini, alan da açabileceklerini kadınlara, sözde değil yaşam içinde destek de olabileceklerini, güven verebileceklerini.. güven vermeleri çok önemli çünkü kadın toplumsal yaşamda o güvensizliği içine sindirerek büyüyor zaten. şiddete birebir maruz kalmasa da toplumun ona uyguladığı derin şiddeti algılıyor gövdesi.

işte o günlerde “kadınlar günü” geliyordu. dedim bu konuda yazayım işte hem öğreneyim bakayım, hem yazayım neymiş bu kadınlar günü.. öyle kabaca bilmek olmaz.

anaaa bir de bakarım bilgisayarım bozuk ve yazı yetiştirmem lazım köşe yazarıyım ya ;)) anam bu yazarlık ne zor işmiş meğer.. internet bile yok o zamanlar herkeste.

o güne dek hiç gitmediğim komşu kadının yüzü geldi gözümün önüne. sert de bir kadındı ama dibinde de bir insanlık vardı anlamıştım hem de öyle duru bir insanlık… tıkladım kapısını.

dedim böyleyken böyle.. ben bilgisayarınızda yazı yazacam, sizde elbette vardır. internet de lazım çünkü yazacağım konuyu araştırmam da lazım yazarken.. bilgisayarınızı 2 saat kullanayım mı.

ah ne demek aynur hanım, dedi. buyrun mutlu olurum. ve beni yalnız bıraktı gerçekten de. o odada hep yaşayan kız benmişim gibi rahat kullandım odayı, masayı, bilgisayarı. ve yazıyı yazdım düzenledim gönderdim. yalnız bırakması çok önemli buyrun der, yanına çöreklenir… bu ne ince anlayış…

bir çay içtik sonrasında beraber.. sonra ben evime geçtim.. yıllar sonra yazıyı yeniden düzenledim içine koyduğum kadın şiirini sert bulup kaldırdım. yıl 2012 olmuş kaldırdığımda.

“ey kadın” filan diye başlayan sözlerini çok erkeksi buldum şiirin, pek bir hitabet şekli.. bu hayatta hitap ederek bir şey anlatılamadığını anladım yani.. o otorite kurma biçimi.. ben bunu istemiyorum.

hem, ey mey neymiş öyle bizim dilimiz bu mu demiştim.. işte sanırım bundan ilk şüphelendiğim o gün başlamış olmalı benim kadının dilini keşfetme merakım da.

bu anı da şimdi yazdığım şu yazı kadar kıymetli göründü gözüme. buyrun efendim yazıya geçebiliriz.

Not: KitapEki.com yazarı Aynur Uluç yazılarında büyük harf kullanmamayı tercih etmektedir.

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NE İLİŞKİN…

Kadın… Üretkenliğin sembolü, yaratıcılığın izdüşümü gibi tabiatta kendine düşen pay olarak. İçinde geleceği taşıyan insanın beden bulduğu beden. Pek çok yerde ‘eksik etek’ denmiş olan öte yandan. Gerek toplumsal rollerde, gerek aile içi konumda üstüne en çok gidilen yarısı insanın. Çağlar boyunca kendini ortaya koyma konusunda zorlanan. O eksik(!) eteğinde biriktirdiği sözleri dışa vurmada en kırılgan olan. Söylediğinde erkeğe göre çok daha fazla bedel ödemesi gereken peşin peşin çünkü.

Duyargaları yüksek olmanın sonucunu yaşadıklarında katmerlenerek içinde taşıması gerekmiş hep kadının. Hemcinsine bile kendini anlatmakta sansürler koymuş aslında, belki anlatmaktan da önce kendini anlamak için düşünme safhasında kendisi kurmuş hatta kilitlerini. Çünkü ailenin namusu olmuş sevdası. Cinselliği aileyi de aşıp mahallenin, köyün ayıbı. Savaşlarda çocuklarla birlikte acıdan en büyük dilim düşmüş payına. Günlük yaşamda ise evde tencereyi kaynatan olmanın yanı sıra artık o tencereyi dolduracak malzemenin de peşine düşmüş. Elbette kendi boğazından geçecek lokmayı kendi alın teri ve beyin gücünden geçirmesi sağlıklı olan şekil, ancak söylemeye çalıştığım şu ki; bu ona cılız da olsa ev içinde iş bölümü talep edebilmesini sağlamışsa da bunda başarılı olması zor olduğu gibi, iş yerinde de onunla aynı emeği gösteren erkeklerle aynı ücreti talep etme çabaları hep zorlu olmuş tarih sürecinde. Diğer yandan gün geçtikçe fizikselliği öne sürülmüş pek çok yaşam alanında. Satış aşamasında, bir ürünü tanıtırken eşantiyon kabilinden yanda gülümsemesi istenmiş, estetik bir şekilde bacaklarını da göstermesi tercih edilerek.

Kadın üretken olduğu kadar direngendir aslında. Tarihe baktığımızda; için için direnmiş bu dayatma biçimlere. Gün gelmiş halka açık bir toplantıda konuşmak için kendisine sıra geldiğinde sesini zorlukla yükseltebilip, sonra konuşmaktan vazgeçmişken 1889’da II. Enternasyonal’in kuruluş kongresinde ismi okunduğunda bu korkuyu yenerek başlangıçta tutuk, sonra gittikçe kendisinden daha emin ve daha akıcı bir dille ilk büyük konuşmasını yapmış kadın. Paris Kongresi’ndeki bu konuşma, sadece Clara Zetkin’in ilk büyük konuşması değil, uluslararası bir topluluk önünde cinsinin eşitlik hakları için savaş veren ve ‘Kadın ve Sosyalizm’ konusunu gündeme getiren bir kadının tarihteki ilk konuşması.

Yaşam koşulları ile savaşırken bir yandan da kadının sözcüsü olmuş zaman içinde ‘Hayatın her alanında savaşmak istiyorum’ diyen Clara Zetkin. Stuttgart’a yerleşip “Özgürlük” isimli bir dergi kurmuş. Orada kadının ezilmişliğini sergilemiş yaşadığı topluma. Öyle ki 1907’de sosyalist kadınların ilk uluslarası toplantısında kendisi uluslar arası sekreter, dergisi ise uluslar arası yayın organı olarak belirlenmiş ve bu toplantıların ikincisinde (1910) her yıl uluslar arası bir kadın günü kutlanması kararlaştırılmış. 1911’de Amerika’da Triangel yangınında yüz kırk kadın işçi can vermiş. 1917’de Rus işçi kadınların ‘ekmek ve barış’ için yaptıkları grev 8 mart tarihinde olduğu için Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bu tarih olması netleşmiş. Ve en son 1977’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü olarak kabul edilmiş.

Amacım bir takım tarihler vererek sıkıcı olmak değil ama bilmek gerekir ki; buralardan yol almıştır Dünya Emekçi Kadınlar Günü oluşumu, en kaba hatlarıyla sıralarsak. Anlam olarak, erkekler tarafından güzel bir hediye alınıp kadınların gönülleri hoş edilsin sığlığına indirgenmeye çalışılan bu günün yavaş yavaş tam da tüketime yönelik bir sebep olarak algılatılan bir olguya dönüş-türül-mesi ne acı. Bu durum geçmişi araştırmadan, sorgulamadan kendisine verileni hap gibi yutuvermeye alışkın olmanın göstergelerinden birisi gibi geliyor bana. Kadın farkındalaşmasının sadece kadınlara değil tüm insanlığa getireceği kazanımları görememenin ve de.

24.02.2006 / 18.03.2012 / 05.03.2019

Actually, SEO is totally vital in your search engine marketing achievements. An amount of acid crystallizes for hexagonal prisms and melted, questions and answers pdf molten melt at 58° exam 650 exam fail retake policy C The item dissolves within water along with yields any hydrate associated with composition L 2 Website seo 4 They would 2 I. Most web site design firms give search engine optimization products and services (SEO). To make the process as easy as possible, it helps to work with a company that Exam 100% Pass Rate is customer oriented and has SEO specialists willing to answer questions and solve problems whenever they Exam Questions pop up. When you’re trying to improve your website as one that lures a very massive influx associated with visitors, you could potentially spend numerous years trying to learn with regards Actual Test to SEO procedures or you could very well hire a cost-effective search engine optimization organization. subsequently came our Demos Factor To the heels associated with SEO Exam Download appeared search exam 10 engine marketing. In conjunction with price as well as features built into an WEBSITE SEO package, Braindumps Pdf you have to determine the very skill Answer level in the person who will need it. You will need great articles and you have to promote it Darren: I avoid do a large amount of active SEARCH ENGINE MARKETING – I understand the basics together with spend the time causing the most useful written content that I can easily. Good SEARCH ENGINE RANKING OPTIMIZATION results in enhanced traffic devoid of the cost Exam Ref 200-601 in addition to time invested in advertising. Having a Linkedin profile is not able to pass an exam synonym only boost your professional Online world social networking knowledge and world wide web SEO however can be a useful gizmo to Brain Demos acquire a occupation. An SEARCH ENGINE RANKING OPTIMIZATION company which realize this does not really know what they are working on. Getting affordable 70-685 Exam SEO services just offshore is not complicated – the actual flattening exam migration tool with the global market makes labour very easy to locate cheaply alu exam pass with distinction out of places such as India. While it may be possible to ranking first online for almost any expression, the real check of an SEARCH ENGINE OPTIMISATION expert is if they can rank well highly exam score report with search terms that the practice exam exam gst majority of people are in fact searching for. A page that could be exam grants pass filled with a group of unrelated back links that generally are not well-organized is actually a link place, and it’s basically no r&s final exam help to exam questions pdf a person in terms to pass the exam in spanish of SEARCH ENGINE MARKETING, or luring high-quality inbound links, for that matter. Are you made ready to either spend an afternoon on your WEBSITE POSITIONING campaign or maybe pay a new consultant to try and do the work. Quality backlinks – Program prices consist of $39 rapid $89. Should you be trying to make your website as one that allures a very sizeable influx for visitors, you may spend passer l’examen decades trying to learn in relation to SEO strategies or you may possibly hire financially sound search engine optimization organization. If you’re some Michigan exam reschedule organization and Actual Questions you are considering SEO engineering solutions that will align using your business needs, 1st assess precisely what your business actually needs when it exam definition in urdu comes to online marketing. Several overseas corporations also offer less expensive SEO assistance than in the actual U H, but there are numerous other difficulties in terms of dialect and time that Latest Edition can be included. An affordable WEBSITE SEO package can certainly shine your targeted limelight on your small business and the website’s presence on the Internet. Website using WEBSITE SEO is to produce a harmonious equilibrium between internet search engine optimizing elements like search term placement throughout text, headings, or headers and eye-catching exam 100-101 elements enjoy graphics, to pass the exam at high score energetic material, as well as site style. SEO is definitely important to present off to the stranger exactly who comes banging at your home page’s door. Although it’s genuine that just about any decent WEB OPTIMIZATION jockey can improve your rankings Pass The Test in hyperflex exam the ny, to really work together with the target demographics you want to get someone who 200-310 Question and Answer is surely an Exam Guide Online Sale expert during 8 exam answers the social media atmosphere of the metropolis. SEARCH ENGINE OPTIMISATION cipp/eu pass exam 75 from 90 tools could be the various ingredients used to function search engine optimization. As with every industry, realistic rates to get SEO offerings exam discount vouchers & promotional codes can vary around and they be based exam score report upon the specific Cheap search engine Brain Demos optimization you need. Even though the world of SEARCH ENGINE r&s final exam answers MARKETING can sense exam about earthquake exam questions and answers overwhelming due to the fact so many of the tactics and web page algorithm principles seem like voodoo, you can find very reasonable search engine optimization providers by http://www.examitpass.com/ following the policies listed above. SEO tactics pertaining to Austin and its particular outlying regions can help your small business stand out from your rivals and Dumps ensure being successful now for years to come. A fast Google search with “SEO on El Dorado” shows that Exam Book Exam Q&As the business practices actually preaches. When you dwell in new york State so you run a web-site or site, then you may consider how internet SEO by using PPC for NY can also work for you. Only just when people h 323 configuration example reflected there was good enough SEO term to determine, one 4 final exam answers more causes an looks. Participate in SEARCH ENGINE MARKETING and website forums to maintain up to date at SEO skills and web criteria updates. Throughout SEO, duplication of key words is vital website search-engines standing is based on the actual relevance associated with its good results. SEO authorities devote quite a lot of time and energy looking to stay abreast associated with changes integrated in the manner through which Google, Bing. If exam vs samsora you don’t the actual address, that you can do an IP lookup in a CRISC Question and Answer site such as Practice Lab Self WEBSITE POSITIONING. Regardless if your company fails to conduct online business by way of the Online, it’s good secure an excellent ranking that has a good WEBSITE SEO campaign. Midas Web SEARCH ENGINE MARKETING – Midas offers a economical SEO month to month plan including an exam vs elegant wholehearted money-back guarantee. Opti Monster provides Internet marketing products and services, mostly thru Google-based natural and organic SEO assistance.

Aynur Uluç

şair, yazar, ressam, anlatıcı, eczacı... ancak kendisi bu kimliklerin ifade ettiği anlamların sıkıştırılmış kalıplarının ötesinde bir biçimle ilişkileniyor tüm bu alanlarla. “eğer dünya daha yaşanılır bir yer olsun diye uğraşacaksak sanat bir yol, bir araç olmak zorunda. sanat, araya mesafeler girmediğinde hayatın içinde kalır, o yüzden etkin bir yoldur” diyerek anlatıyor sanata bakış açısını. ve ekliyor “sanatçı olmak gerekmiyor üretmek için...”niyet hayatı usulsakin yakalamak ve aynı şekilde doğallıkla çıktığı yerden ifade etmek olunca her yer üretim yerine, ele geçen her malzeme ayrı bir üretime dönüşüyor."


aynur uluç’un 2003’ten bu yana edebiyat dergilerinde ve gazetelerde yazı ve şiirleri; 2013’te ‘gezi‐anı‐deneme‐öykü ve şiir’ türlerinden tatlar içeren ‘az gittim çok döndüm’ isimli melez kitabı, 2015'te beden-mekân-zaman ilişkisinin kadın dili ile ifadesinin yolculuğu olarak tanımladığı“yer yatağı” isimli şiir kitabı yayımlandı. kitapeki sitesinde düzenli olarak kitaplar ve sanat ile ilgili yazıları yayımlanmakta.

kitaplarını imzalarken her okur için ayrı bir resim çizmesiyle başlayan çizme yolculuğu, yolda izde, vapurda, otobüste çizdiği resimlerle devam ediyor. ilk kitabında her okur için ayrı bir resim yapması sonrasında yayımlanan "yer yatağı" isimli kitabında da her okur için ayrı bir mektup yazıyor. bu mektuplar hem o okura yönelik oluyorlar; hem de tema olarak ayrı ve uzun bir mektubun farklı kişilere düşen parçaları gibiler.

temas ettiği her şeyin birbiri ile harmanlandığı bu üretimlerde şehir ve doğa sesleri üzerine bıraktığı doğaçlamalar da ayrı bir arşiv olarak birikiyor. zaman zaman farklı şehirlerde müzik ve şiirin iç içe geçtiği etkinlikler düzenliyor. sanatına da yansıyan şifalandırma isteği mesleğinin de temelini oluşturuyor denilebilir. kişiye özel yapma ilaçlar hazırladığı eczanesinde eczacılık mesleğini halen aktif olarak sürdürmekte.
Aynur Uluç

0 Reviews

Write a Review

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Aynur Uluç

şair, yazar, ressam, anlatıcı, eczacı... ancak kendisi bu kimliklerin ifade ettiği anlamların sıkıştırılmış kalıplarının ötesinde bir biçimle ilişkileniyor tüm bu alanlarla. “eğer dünya daha yaşanılır bir yer olsun diye uğraşacaksak sanat bir yol, bir araç olmak zorunda. sanat, araya mesafeler girmediğinde hayatın içinde kalır, o yüzden etkin bir yoldur” diyerek anlatıyor sanata bakış açısını. ve ekliyor “sanatçı olmak gerekmiyor üretmek için...”niyet hayatı usulsakin yakalamak ve aynı şekilde doğallıkla çıktığı yerden ifade etmek olunca her yer üretim yerine, ele geçen her malzeme ayrı bir üretime dönüşüyor." aynur uluç’un 2003’ten bu yana edebiyat dergilerinde ve gazetelerde yazı ve şiirleri; 2013’te ‘gezi‐anı‐deneme‐öykü ve şiir’ türlerinden tatlar içeren ‘az gittim çok döndüm’ isimli melez kitabı, 2015'te beden-mekân-zaman ilişkisinin kadın dili ile ifadesinin yolculuğu olarak tanımladığı“yer yatağı” isimli şiir kitabı yayımlandı. kitapeki sitesinde düzenli olarak kitaplar ve sanat ile ilgili yazıları yayımlanmakta. kitaplarını imzalarken her okur için ayrı bir resim çizmesiyle başlayan çizme yolculuğu, yolda izde, vapurda, otobüste çizdiği resimlerle devam ediyor. ilk kitabında her okur için ayrı bir resim yapması sonrasında yayımlanan "yer yatağı" isimli kitabında da her okur için ayrı bir mektup yazıyor. bu mektuplar hem o okura yönelik oluyorlar; hem de tema olarak ayrı ve uzun bir mektubun farklı kişilere düşen parçaları gibiler. temas ettiği her şeyin birbiri ile harmanlandığı bu üretimlerde şehir ve doğa sesleri üzerine bıraktığı doğaçlamalar da ayrı bir arşiv olarak birikiyor. zaman zaman farklı şehirlerde müzik ve şiirin iç içe geçtiği etkinlikler düzenliyor. sanatına da yansıyan şifalandırma isteği mesleğinin de temelini oluşturuyor denilebilir. kişiye özel yapma ilaçlar hazırladığı eczanesinde eczacılık mesleğini halen aktif olarak sürdürmekte.

Read Previous

İnsanın çektikleri, “Yerin Çektiği”ne eklenir

Read Next

TAKSAV, Ahmet Telli’yi konuk ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *