Kampfplatz 12. sayısında Ernst Bloch’u ağırlıyor.

Kampfplatz, polemik kültürünün ufuk açıcı geleneğinin akademik alanda da sürdürülmesinin önemine inanarak, hakemli dergi formatında ve her sayıda bir dosya konusuyla kaldığı yerden yoluna devam ediyor.

Kampfplatz 12. sayısıyla raflardaki yerini aldı. “Felsefe bir kavga alanıdır” mottosuyla yayınlanan Kampfplatz artık NotaBene Yayınları çatısı altında yer alacak.

Felsefenin, kuramsal zeminde bir “kavga alanı” olduğu düşüncesinden yola çıkan ve sosyal bilimlerin farklı alanlarına kendini açan kampfplatz, entelektüel tartışma ufkunun genişlemesinde önemli bir kavşak noktası olarak on bir sayıyı geride bıraktı. kampfplatz, polemik kültürünün ufuk açıcı geleneğinin akademik alanda da sürdürülmesinin önemine inanarak, hakemli dergi formatında ve her sayıda bir dosya konusuyla kaldığı yerden yoluna devam ediyor. Dergi 12. sayısında, geri planda kalmış önemli bir düşünür olan Ernst Bloch’u ağırlıyor.

1918 yılında yayınlanan Ütopyanın Ruhu’ndan 1975 yılındaki son eseri Experimentum Mundi’ye kadar, Bloch külliyatı genellikle geleceği kuramsal açıdan önceleyerek şimdi ve burada’yı sonlanmışlık ve tamamlanmışlıktan kurtaran bir militan iyimserlikle yahut teolojik ve mesiyanik geleneklerin içinde bastırılmış vaatlerle manipüle edilmeyi ifade eden kavramlar ve teorik eğilimler çerçevesinde incelenir.

Marksist perspektife yeni katmanlar ekleyen bu külliyatı, en bilinen örnekleri Thomas Müntzer: Devrimin İlahiyatçısı (1921),İzler (1930), Bu Zamanın Ruhu (1935), Özne-Nesne: Hegel Hakkında Aydınlatmalar (1951), İbni Sina ve Aristotelesçi Sol (1952), Umut İlkesi (1954-1955), Doğal Hukuk ve İnsan Onuru (1961), Hıristiyanlıktaki Ateizm (1968) kitapları oluşturur. Diğer taraftan özellikle estetik tartışmalarına odaklananlar açısından da Bloch, daha çok Brecht ve Lukács’la sert bir çaprazlama polemik şeklinde yürüyen ve dostluklarını dahi etkileyen gerçekçilik ile dışavurumculuk arasındaki gerilimle ilgiye mazhar olur.

Sistematik olmayan yazım tarzı, dipnotlara paye vermeyen heyecanlı ve hızlı aktarımı, düşüncesinin odağındaki temayı birden çok konuya bölmesinden kaynaklı kendisine sıfat olarak yakıştırılan “gevezeliği”, Weber ve Simmel’den beri dillere pelesenk olan “kibri” bir yanda, uluslararası Marksist siyasetin konjonktürel ilgisinin, (çağın ihtiyaçlarının zorunlu bir sonucu olarak) devlet ve hukuk kuramları aracılığıyla Gramsci ve Althusser arasındaki polemiğe odaklanması diğer yanda. Tüm bunlar birleştiğinde, Bloch’un 70 yıla varan yazın hayatında ortaya çıkmış binlerce sayfanın oluşturduğu bu yekûnun derinlerinde –gözleri kamaştıran o ilk kavramsal yığının parlaklığından gayrı– üstü örtülmüş daha güçlü bir dip akıntısı olsa gerek düşüncesine kapılmamak mümkün değildir.

Nitekim vardır da…

Kampfplatz’ın 12. sayısında neler var?

 • kampfplatz’dan…
 • Dosya: Ernst Bloch
 • Marksizm ve Somut Öngörücü Tasavvur Ernst Bloch
 • Bloch’un “Henüz-Olmayan” Ontolojisi Slavoj Žižek
 • Ernst Bloch ve İmkân Kategorisinin Tabakaları: Şeylere Yapışıp Kalmak ya da Üzerinden Uçup Gitmek! Ersin Vedat Elgür
 • Felsefenin Umudu, Umudun Politikası: Kant ve Bloch Aydın Gelmez
 • Ernst Bloch ve Kurtuluş Teolojisi Serhat Tutkal
 • Oltayı Balığa Vermek: Aristotelesçi Olanak Kavrayışına Bloch’un Müdahalesi Barışcan Demir
 • Ütopya Üzerine Eleştiriler ve Savunular Bağlamında Blochcu Umut: İmkân’ın Ele Gecirilişi, Mümkün Olanın Reelliği ve Novum Ali Karakaya

Diyalog

 • Umut, Ütopya, Teoloji, Madde/İmkân… Ernst Bloch Üzerine Cedelleşme, Tanıl Bora – Ersin Vedat Elgür

Biyopolitika

 • Büyük Verinin Biyopolitikası Uzerine Notlar Umut Yener Kara

Söyleşi

 • “Dünyanın Değişebilme İhtimaline Yatırım Yapmak” Susan Neimann ile Soyleşi Nagehan Tokdoğan

Bir Yönetmen Üç Yorum: Ken Loach Sineması

 • Ken Loach Sinemasında “İşci Sınıfının Oluşumu” Kemal Özdil
 • Akıntıya Karşı Bir Yürek: Ben, Daniel Blake Sercan Çalcı
 • Ken Loach Sineması: İkilikler, Bölünme ve Umuda Dair Onur Kartal

Kitap Eleştirisi

 • Varoluşsal Bir Kimera: Colin Wilson’ın Yabancı’sı Gülşah Göçmen

Galat-ı Meşhur

 • Kerim Gülerce, Uğur Ceylan, Seyhan Alnıaçık, Metin Usta, Müfit Güneş.

Kampfplatz 13. sayı için de çağrı yaptı

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Cihat Demirsoy ile şiir kitabı Yazgı üzerine

Read Next

Kenan Kocatürk yeniden Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı oldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *