‘Karagözüm İki Gözüm’: 20’den Fazla Sanatçı, 350 Tasvir

Geleneksel Türkiye Gölge Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin’e ait orijinal tasvirlerin, karagöz sanatına hayat veren üstatların ve günümüz karagöz sanatçılarının tasvirlerinin yer aldığı “Karagözüm İki Gözüm” sergisi bugün Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta (YKKSY) açılıyor.

Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 karagöz tasviri en son 2004 yılında “Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân” adlı sergide gösterilmişti. Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunan bu tasvirler, “Karagözüm İki Gözüm” sergisiyle, bu sefer Tuğtekin’in etkilendiği ve etkilediği sanatçıların işleriyle birlikte izleyiciyle buluşuyor.

Küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan’ın yaptığı sergi 20’den fazla karagöz sanatçısının 350 tasvirinden oluşuyor. Sergide dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri, dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı, gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları, günümüz karagöz sanatçıları gibi tematik başlıklara değiniliyor.

Tasarımı Karşılaşmalar ekibine ait olan sergiye çevrimiçi etkinlikler de eşlik edecek. Serginin Yapı Kredi Yayınları’nca İngilizce ve Türkçe basılan bir sergi kitabı da var.

“Karagözüm İki Gözüm” sergisi 21 Şubat 2021 tarihine kadar Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın birinci katında bulunan Yapı Kredi Müzesi’nde görülebilecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

BU OYUNUN İÇİNDEN ÇIKMAK İSTEMEYECEKSİNİZ!

Read Next

İstanbul, Adana Altın Koza ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivallerinden Dijital İşbirliği

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *