Karantina Günlerinde Bir Solukta Okunacak 8 Kitap

Karantina günlerinde evde vakit geçirmenin en keyifli ve faydalı yönlerinden biri de bol bol kitap okuyabilmek.

Kitap Eki olarak biz de sizlere evde kaldığımız şu günlerde bir solukta okunabilecek kitapları derledik.

1. Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk (El amor en los tiempos del cólera, 1985) Gabriel García Márquez’in bir romanıdır. 19. yüzyılın sonları – 20. yüzyılın başları (kabaca 1880-1930) arasında Fermina Daza, Florentino Ariza ve Doktor Juvenal Urbino üçgeninde gelişen canlı bir karşılıksız aşkı konu alan kitap acı çekmenin yüce bir davranış olduğu fikrini yoğun şekilde işler. Florentino Ariza bir ömür boyu sevdiği Fermina Daza’ya kavuşabilmek için tam 53 yıl 7 ay 11 gün bekler.

2. Semerkant – Amin Maalouf

Semerkant, “Afrikalı Leo” kitabı ile ünlenen Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un yazdığı roman. Yapıt, Ömer Hayyam’ın Rubaiyat adlı elyazması eserinin 1072 yılında Semerkant’ta başlayan ve 1912’de Titanik’te biten hikâyesini ele alıyor. “Semerkant” Ali Berktay tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

3. Veba- Albert Camus

Veba, Albert Camus’nün 1947 yılında yayınlanan romanıdır. Camus, romanda, Cezayir’deki Oran şehrinde yaşanan veba salgınını çeşitli satırarası okumaları ile anlamlandırılacak şekilde anlatmıştır. Kitapta yapılan analojilerin en önemlisi tüm Avrupa’ya adeta kara bir veba gibi yayılan Naziler’in Fransa’yı işgalidir.Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında uğradığı Alman işgali ve Fransa’da işgale karşı oluşan Direniş (Résistance) hareketi romanda vebaya karşı alınan önlemler ile özdeşleştirilir. Kitabın sonuna kadar anlatıcının kimliği bilinmez. İnsanların hayatla ölüm arasında kaldığı ince çizgiyi veba adını vererek tasvir eden Camus, dolaylı yoldan ateizmi de savunur. Eserde bir kahraman da bulunmaz. “… Dr Rieux resolved to compile this chronicle …” (Library Walk, New York) Romanın bir diğer özelliği ise hikâyenin geçtiği Oran şehrini okuyucuya görüyor gibi yansıtmasıdır.

4. Tante Rosa – Sevgi Soysal


İlk yayımlandığında “yerli” olmamakla eleştirilen Tante Rosa, Sevgi Soysal’ın, sinemaya da uyarlanan en özgün eseridir. Bir roman bütünlüğüne sahip olacak şekilde birbirine ustalıkla bağlanmış on dört hikayenin ana konusu kadınlık ikilemleridir. Sevgi Soysal’ın, o kendine özgü ironisiyle anlattığı Tante Rosa, yaşamın kurallarına ve sınırlandırmalarına başkaldıran, ancak kadınlığına hapsolduğu için hep yenilen biridir. O, “bütün kadınca bilmeyişlerin tek adıdır.”

5. Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş – José Saramago

İngilizceden çevrilmiştir-İngiltere’de Aralıklı Ölüm olarak yayınlanan Kesintili Ölüm, José Saramago tarafından yazılmış bir romandır. İlk olarak 2005 yılında orijinal Portekizce olarak yayımlanan roman, 2008 yılında Margaret Jull Costa tarafından İngilizce’ye çevrildi.

6. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Almanca: Brief einer Unbekannten), ilk kez 1922’de yayınlanan, Stefan Zweig tarafından yazılan uzun öykü. Mektup biçiminde yazılan eser, ünlü bir yazarın hatırlamadığı bir kadından aldığı mektuptan oluşuyor. Öyküde aşkın psikolojik çözümlemesini kadının iç dünyasından yola çıkarak yapan Zweig aynı zamanda, mutlak aşkı sorgulatıyor.

 

7. Paul Auster – Şans Müziği

Şans Müziği, tüm Amerika kıtasına yayılan geniş bir alandan başlayıp Pennsylvania’daki bir çayırlıkta iki kişinin ördüğü duvarda noktalanıyor. O iki kişinin bu işe nasıl bulaştıkları, işin koşulları, tümüyle şansa bağlı bir gelişme. Ancak Paul Auster’ın dünyasında şans, kimi zaman kazaya, kimi zaman yazgıya, kimi zaman da iradeye benzeyen değişken ve güçlü bir öge. Gerilimle coşkuyu aynı anda aktaran Şans Müziği, her türlü kötülüğe ve haksızlığa uğrarken, bunların karşısında bizim de yapabileceğimiz küçük, ama değerli şeylerin öyküsü. Buroman, Paul Auster’in, Amerika’nın en özgün ve şaşırtıcı düş gücüne sahip yazarlarından biri olma yolundaki somut adımlarından birisi.

8. Huzursuzluğun Kitabı – Fernando Pessoa

İngilizceden çevrilmiştir-Disquiet Kitabı, Portekizli yazar Fernando Pessoa’nın bir eseridir. Ölümünden sonra yayınlanan The Book of Disquiet, yazar tarafından düzenlenmemiş, “gerçeğe aykırı bir otobiyografi” olarak tanıtan, parçalara ayrılmış bir ömür boyu projedir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çağan Irmak’ın Yeni Filmi Selim Bey’in Yolculuğu’nun Başrolü Değişti

Read Next

23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Online Olacak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *