Karınca Sözlüğüyle Yazılmış Yalnızca Serçenin Okuduğu Şiirler

Kitap Eki Dergisi

M.Mahzun Doğan, Dadaloğlu’na yüklü bir Köroğlu. Eli mavzerli adamların kurşunladığı bir damla. Bir karıncanın inceliği ve dili ile soruyor…

Her ne kadar şairi M. Mahzun Doğan “ …Tarih kadar yorgundum” dese de kitap tarih olacak kadar eski bir kitap değil. İçindeki şiirlerin en eskisi 1992 yılında yazılmış. Şairin 1992 ile 2015 yılları arasında yazdığı çeşitli şiirlerden oluşuyor . Bu yılları da her şiirin altında tarih ve yer belirtilmesinden dolayı biliyoruz.

 
KitapEki
KitapEki
   

M. Mahzun Doğan “Egenin son kahkahası Uşak” gibi içimizi tatlı güleç bir ege rüzgârı ile dolduran dizenin sahibi Uşaklı bir şair. Öyle ki masallara inanıyor, şiirlerinde hapşıran bir dünya ve ona ” Çok yaşa” diyen de bir şair var. Karınca sözlüğüyle yazdığı şiirleri yalnızca serçeler okuyor.

Kitabı masanın üzerinde bıraktığınızda sayfalarında serçenin ayak izlerini göreceksiniz. Kaldığı yeri unutmamak için sayfalar arasına tüylerini koyan serçeler. İşte  bu sayfalardan birinde okuduğumuz şiirlerden birkaç dize…

…Kadın bir kahkaha, gece deniz
Fırladı bir atlı boşluğa, dünyadan
Işıldadı yağmur damlaları bıçağın ucunda
Yıldızlar şakır şakır
Son kez okşadı yarasını eşkıya
Okudu Uşak’ta kilim tezgâhında bir kirkit
Kirtim kirt, kirtim kirt

Bu şiirde nasıl ki Enver Gökçe’ye kanat çırpıyorsa başka şiirlerindeki dizelerde Ece Ayhan, Ergin Günçe, Cemal Süreya, Sait Faik, Nazım Hikmet ve Melih Cevdet Anday gibi eski dostlara da selam vermeyi eksik etmiyor.

Serçenin gagasında ateşten dizeler tutuyor zaman zaman. Ki o dizeler anaların yüreklerini de dağlıyor.


Bozdağlar’ın rüyasından
haritada yeri olmayan
köylülerin teninde ürperti
açar gözlerini
emzirir çok uzaklarda bir yağmur vaktini 

Bizi kimse tanıyamaz artık

Çünkü vurdular Ali’yi

Bu sözleri kar bile söndüremiyor. Yanıyor içten içe yüzyıllardır bir yanardağ misali. Yanardağ gibi ateşi küllenmiş gerillalar var dizelerde. Ama patlamazlar onlar iner dağlardan şiire…


Ah ki,lise öğrencisi iki ateş dudak
Keser de yolunu,başlar çıkmaz sokak
Turuncunun kalbe oyunu,serçeler anlamasa
Unutularak yaşlanmış bir gerilla
İnmiş şehire elinde bir bayrak

M.Mahzun Doğan, Dadaloğlu’na yüklü bir Köroğlu. Eli mavzerli adamların kurşunladığı bir damla. Bir karıncanın inceliği ve dili ile soruyor:


Sordu bir karınca, derisi aynaya dönmüş iskarpinin altında:
Uygarlık kimin düşüydü
Ben bir ekmek kırıntısı için can verirken?

Karınca inceliği ile yazdığı şiirleri yalnızca serçeler okur. Çünkü bir serçe asla mahallesini terk etmez. “Eski Mahalle ”sinde kalır.

Oturdum. Tarih kadar yorgundum.

Beni bir serçe okudu!

 

  • Eski Mahalle
  • Yazan: Mahzun Doğan
  • Türü: Şiir
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 76 Sayfa
  • Yayınevi: Meda Kitap

 

 

Fatin Hazinedar

Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Fatin Hazinedar

15 Mart 1965 tarihinde Fatsa Bolaman’da ailenin üçüncü ve son numarası olarak doğdu. Orta öğrenimini Fatsa Bolaman’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirdi. Çocukluğu babasının manifatura dükkânındaki kumaşların, denizin ve fındık bahçelerinin içinde geçer. İleri de yazacağı şiirlerinde deniz imgesinin bolca oluşu şairin denizle büyümesinden kaynaklanmaktadır. Şiirleri başta Evrensel olmak üzere Adam Sanat, Milliyet Sanat, Düşlem, Poetik Us, Yeni Biçem, Mozaik, Yine Hişt gibi dergilerde yayımlanır. 1995 Yılında Rıfat Ilgaz Şiir ödülünde “Aşk-ı Salacak” adlı dosyası övgüye değer bulunur. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde de denemeleri çıkar. Kendi deyimiyle fındıkkabuğu ile yola çıktığı şiir denizinde kendisine Kerempe’den Rıfat Ilgaz feneri yol gösterir. Yanında Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya gibi can simitleri vardır. Aşk-ı Salacak adlı Çınar Yayınları tarafından yayımlanmış bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Read Previous

İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger hayatını kaybetti

Read Next

Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundayız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *