Kenan Akansu’nun Dramı

Nevzat Çalıkuşu’nun Ihlamur Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Temmuz 2016 tarihli 44. sayısında bunları yazdığı sırada Kenan Akansu halen huzurevinde yaşamaktadır.

1923 yılında doğan şair, Doğan Kardeş’te yayımlanan çocuk şiirleriyle tanınır. Çocuklar için sevgi dolu şiirler yazan Kenan Akansu ile eşi Fevziye Akansu’nun Erdem adını verdikleri bir çocukları olur ancak çok yaşamaz.

Çeşitli filmlerde ufak rollerde beraber oynayan Akansu çifti, acılarını hafifletmek için sekiz aylık bir çocuğu evlat edinirler: Turan Ata Akansu…

Şiirleri bestelenen Kenan Akansu, televizyon reklamlarında da oynar. 2004 yılında evlatlıklarının zoruyla Kadıköy’deki dairelerini satıp Didim’de kiraladıkları eve taşınırlar. Oğulları, evin parasını ve çiftin emekli maaşlarının yattığı banka kartlarını alarak kayıplara karışır. Evlerinin kirasını ödeyemedikleri gibi dairenin elektrik ve suyu da kesilir. Parasızlık ve açlıkla mücadele veren sanatçı çift, kimseden yardım istemeyi gururlarına yediremeyince, Dido adlı köpekleriyle birlikte evlerine kapanırlar. Komşuları, çifti 10 gündür göremeyince jandarmaya haber verir. Eve gelen jandarma ekipleri, yaşlı çifti perişan halde bulur. Bir deri, bir kemik kalan köpekleri Dido’nun ise arka ayaklarını yemeye başladığı görülür.

Akansu çifti Söke Huzurevi’ne yerleştirilir, evlatlıkları bulunamaz. Fevziye Hanım, 2008 yılında vefat eder. Nevzat Çalıkuşu’nun Ihlamur Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Temmuz 2016 tarihli 44. sayısında bunları yazdığı sırada Kenan Akansu halen huzurevinde yaşamaktadır.

M. Şeref Özsoy
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İnsanı İnsana Kelimeyle Anlattı Bazuka!

Read Next

Soluk soluğa bir kitap: Artemis

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *