Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Kenan Akansu’nun Dramı

0

Nevzat Çalıkuşu’nun Ihlamur Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Temmuz 2016 tarihli 44. sayısında bunları yazdığı sırada Kenan Akansu halen huzurevinde yaşamaktadır.

1923 yılında doğan şair, Doğan Kardeş’te yayımlanan çocuk şiirleriyle tanınır. Çocuklar için sevgi dolu şiirler yazan Kenan Akansu ile eşi Fevziye Akansu’nun Erdem adını verdikleri bir çocukları olur ancak çok yaşamaz.

Çeşitli filmlerde ufak rollerde beraber oynayan Akansu çifti, acılarını hafifletmek için sekiz aylık bir çocuğu evlat edinirler: Turan Ata Akansu…

Şiirleri bestelenen Kenan Akansu, televizyon reklamlarında da oynar. 2004 yılında evlatlıklarının zoruyla Kadıköy’deki dairelerini satıp Didim’de kiraladıkları eve taşınırlar. Oğulları, evin parasını ve çiftin emekli maaşlarının yattığı banka kartlarını alarak kayıplara karışır. Evlerinin kirasını ödeyemedikleri gibi dairenin elektrik ve suyu da kesilir. Parasızlık ve açlıkla mücadele veren sanatçı çift, kimseden yardım istemeyi gururlarına yediremeyince, Dido adlı köpekleriyle birlikte evlerine kapanırlar. Komşuları, çifti 10 gündür göremeyince jandarmaya haber verir. Eve gelen jandarma ekipleri, yaşlı çifti perişan halde bulur. Bir deri, bir kemik kalan köpekleri Dido’nun ise arka ayaklarını yemeye başladığı görülür.

Akansu çifti Söke Huzurevi’ne yerleştirilir, evlatlıkları bulunamaz. Fevziye Hanım, 2008 yılında vefat eder. Nevzat Çalıkuşu’nun Ihlamur Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin Temmuz 2016 tarihli 44. sayısında bunları yazdığı sırada Kenan Akansu halen huzurevinde yaşamaktadır.

M. Şeref Özsoy

Marmara Üniversitesi mezunu. KANIK’sadığım biri ORHAN VELİ, Kılavuzu Şair Olanın ve (Haluk Oral ile beraber) Erol Güney'in Ke(n)dsi adlı kitapları var. düzenSİZ YAPRAK, Milliyet Sanat, Adam Sanat, Varlık, Yasakmeyve, Aksak Kurbağa, Öküz ve daha pek çok dergide Türk edebiyatçılarının hayatları üzerine denemeler yazdı. Bir Orhan Veli bilir kişisidir.
M. Şeref Özsoy

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *