Kim Demiş ‘Erkek Adam Ağlamaz’ Diye?

İngiliz yazar Jonty Howley’nin hem kaleme aldığı hem resimlediği “Erkek Adam Ağlar” (Big Boys Cry) Hippo Kitap tarafından okura sunuldu.

Üç yaş ve üzeri çocuklara hitap eden kitabı Lora Sarı Türkçeleştirdi.

Kitapta babasının “erkek adam ağlamaz” sözüyle yola çıkan ve yürüdükçe gerçeğin çok farklı olduğunu gören Levi’nin ve babasının hikâyesi anlatılıyor.

Ağlama ve toplumsal cinsiyet üzerine düşündüren kitap yayınevince şöyle tanıtılıyor:

 

“Çocukların duygularını tanıması ve sosyal olarak uygun şekilde ifade etmesi çocukların sosyal-duygusal gelişimlerinin büyük bir parçası. Her ne kadar oğlan çocuklarına daha yaygın olarak duyguların bastırılması gerektiği öğretilse de toplumun her kesimi duyguların ifadesindeki eksiklik sebebiyle sağlıklı iletişim ve ilişkiler kurmakta zorlanıyor. Bu kitap öncelikle duyguların ifade edilmesindeki gerekliliğin altını çizerken bunu da duygular arasında en zor ifade edilenlerden biri olan ağlamak üzerinden yapıyor. Duygular bastırıldıklarında başka duygular olarak yüzeye çıkarken ağlamak sıklıkla öfkeye dönüşüyor, bu sebeple çocuklara ağlamanın da herhangi bir duygu kadar normal olduğunun anlatılması önemli. Erkek adamların ağlamaması gerektiği çocuğa anne baba tarafından öğretildiği gibi, aslında bu daha çok toplumsal cinsiyet rollerinin dayattığı ve bu sebeple de ne oğlan ne de kız çocuklarının büyürken kaçabildiği bir fikir. ‘Erkek Adam Ağlar’, çocuğunuza bu fikrin bir hükmünün olmadığını, duygularını ifade etmekten korkmayan, özgürce ağlayan ve kırılganlığını saklamayan erkeklerin de olduğunu anlatmanın yollarından biri.” (Tanıtım Bülteninden)

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

YAYBİR’den Kampanya: ‘Korsan Kitap Alma, Suça Ortak Olma’

Read Next

71. Berlin Film Festivali, Online Olarak Düzenlenecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram