KIRMIZI KEDİ AKADEMİ BAŞLIYOR

Kırmızı Kedi Yayınları seneyi çok özel bir kitap ve önemli bir diziyle tamamlıyor.

Yerli ve yabancı “kaynak” metinler Kırmızı Kedi Akademi’de okurlarıyla buluşacak. Dizinin ilk kitabı ise akademisyen, diplomat Osman Olcay’ın titizlikle çevirip oluşturduğu Sèvres Antlaşması’na Doğru. Osmanlı’nın “son belgesi” Sèvres’in oluşum süreci, taraflar, maddeler ve bugüne tesir eden yaklaşım biçimleri bu kitapta gün yüzüne çıkıyor.
Türkiye’nin devlet olarak yazgısını etkileyen temel antlaşmalardan olan Sèvres Barış Antlaşması,  Lozan Antlaşması’nın bir antiteziydi. Yıkılma ve yenilgiyi kanıtlamak için olduğu kadar birikmiş bir hesaplaşma isteğinin tüm öğelerini içermek üzere kaleme alınmıştı.

Osmanlı Devleti’nin yaşamının son büyük siyasal belgesi olan bu antlaşmanın hazırlık dönemindeki toplantı tutanak ve belgeleri ülkeyi bugün bile meşgul eden birçok sorunu anlamak açısından büyük değer taşıyor.
Birinci Dünya Savaşı, denizaşırı sömürge imparatorlukları dışındaki imparatorlukların yıkılmasıyla sonuçlanmıştı. İmparatorluk olarak dağılan devletlerin Avrupa kıtası üzerinde yaşamları, biçim değiştirerek sürüp giderken, Türk ulusunun Avrupa kıtasından, sade imparatorluk olarak değil, soy ve ulus olarak da atılma ve varlığını varlığını yok etme çabaları hızlanmıştı.

TİMAŞ
TİMAŞ
Türkiye’ye karşı gözü dönmüş bir yobazlığa evrilen düşmanlığın “Türk’ü Avrupa’dan atalım” temasını nasıl işlediği bu yapıtta, belgelere dayanılarak ele alınıyor.

Nihat Erim hükümetinde dışişleri bakanı olarak da görev yapmış olan, akademisyen, diplomat Osman Olcay’ın büyük bir titizlikle ortaya çıkardığı; Sèvres Barış Antlaşması için yapılan toplantıların ve çeşitli konferansların tutanaklarının ve bunlara sunulan belgelerin çevirisinden oluşan bu kitap, o dönem büyük emperyalist Batı devletlerinin −ya da onların temsilcilerinin− bağnaz soy ve din anlayışlarına, kendi aralarındaki acımasız çıkar kavgalarına, ekonomik sömürü düzenini sürdürme çabalarına ışık tutuyor.

Sèvres Antlaşması’na Doğru,  Türkiye’nin bugün kangrenleşmiş sorunlarının nasıl ortaya çıktığını anlamak ve geleceğe doğru bakabilmek için eşsiz bir kaynak…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Matrix ve John Wick Aynı Gün Geliyor

Read Next

Ödüllü Eserlerin Yer Aldığı “Piyanolu Dörtlüler” Albümü Çıktı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram