‘O Kitabı Geri Getirmezsen Tek Umudun Cehennemin Azabı Olsun’

Can Orhun, Osmanlı döneminde geçen macera yönü kuvvetli, hoşça vakit geçirilebilecek bir eser ortaya çıkarmış yine aynı zamanda konunun polisiye unsurlar da barındırarak kaleme alınması sürükleyiciliği konusunda ortaya güzel bir iş çıkarmış.

Kitaplar, büyük sevdamız kitaplar. Hacimlerinden beklenmeyecek şekilde bilgi içeren o büyülü kağıt parçaları. Dünyada envai zorluklarına karşı kaçış noktamız olan kitaplar. Tarih boyunca kitleleri aydınlattığı gibi pek çok yanlış anlaşılmanın ‘sorumlusu’ olan kitaplar.

Kitap okurları olarak her birini asla aynı şekilde olmamakla birlikte yine de her birine değer veririz. Bazılarını okumayacak olsa da, bazılarını okuyup da beğenmeyecek olsak da kitaplar iyidir ve güzeldir ama sevdiğimiz ve bizlere bir şeyler öğretenler daha farklıdır. Elbette onları diğerlerinden daha başka yerlere koyarız, daha yükseğe. Bu yazdıklarım hemen hemen herkes için geçerli şeyler kitaplar sevilir fakat mücellitlerin kitap sevgisi bizimkinden çok farklı olsa gerek. Onlar için kitap; sadece içindeki bilgiyle okuru aydınlatan bir ışık değil kağıdı, cildi, mürekkebi ve onu bir bütün yapan tüm özellikleriyle nefes alıp veren bir canlıdır.

‘Onların bu evrende kapladıkları alana aşığım. Onlara dokunmaya, bakmaya, hissetmeye, koklamaya aşığım… Onlara sahip olmaya, okumaya, okumaya olan açlığa aşığım.

İçlerinde sakladıkları o inanılmaz bilgiye aşığım. Beni götürdükleri dünyaya, aklıma açtıkları ufuklara, ruhumda yaptıkları ışığa, içlerinde barındırdıkları büyüye aşığım. Sırdaşlıklarına, bilgeliklerine, sığındığım tapınaklarına aşığım.’

Yazımızın konusu, Can Orhun tarafından kaleme alınıp Oğlak Yayınevi tarafından basılan Ex-libris ya da Pertev Efendi’nin Olağanüstü Yolculuğu. Yazar Can Orhun‘un Yusuf’un Limanları‘ndan sonraki ikinci kitabı.

Roman, Osmanlı Devleti zamanında mücellitlik yapan Pertev Efendi’nin arkadaşı Kütüphaneci Kazım Efendi vasıtasıyla saray kütüphanesinden gizlice çıkarılan bir kitabı görmesi ve içindekileri okuması ardından başına gelenleri konu ediyor. Söz konusu kitabın içeriğinden ziyade iç sayfasında bulunan ex-libris ve devamındaki beddua Pertev Efendi’nin hayatını olağanüstü bir şekilde değiştiriyor. Kitap Kanun Sultan Süleyman zamanında saray kütüphanesine girmiş ama ondan önce nereden geldiği bir muammadır ki içindeki bedduayı okuyan Pertev Efendi kitabı ait olduğu yere götürmeyi kendine mecburen görev edinir ve hikayemiz başlar.

”Senin inandığın bir şeyin peşinden gidiyor olmanla ilgili. Bırak dünyanın geri kalanı ne düşünürse düşünsün, ucunda, sonunda ne olursa olsun, ardında ne tehlikeler, ne saçma sonuçlar barındırırsa barındırsın. Eğer bir şeye bütün yüreğinle inanıyorsan ve yapmayı kafana koyduysan..” Bir süre durakladıktan sonra, ”O aptalca şeyi yapmak, dünyadaki en akıllıca şey değil midir?”

Can Orhun, Osmanlı döneminde geçen macera yönü kuvvetli, hoşça vakit geçirilebilecek bir eser ortaya çıkarmış yine aynı zamanda konunun polisiye unsurlar da barındırarak kaleme alınması sürükleyiciliği konusunda ortaya güzel bir iş çıkarmış. Şahsen ben kitabı beğenerek okudum; dili ve anlatımı oldukça sade olması, konunun gereksiz ayrıntılara sapmadan anlatılması hoşuma gitti, bir macera bir serüven kitabı ve yazar da bunun hakkını gayet iyi şekilde vermiş.

İstanbul’da küçük bir ciltçi dükkanından, Ege’de gemi yolculuğuna oradan kervanlarla çöle ve ardından Kudüs’ün tekinsiz ara sokaklarına uzanan büyülü bir maceraya dahil olmak isterseniz Ex-libris ya da Pertev Efendi’nin Olağanüstü Yolculuğu’nu alıp okuyunuz, beğeneceğinizi umuyorum.

  • Ex-libris ya da Pertev Efendi’nin Olağanüstü Yolculuğu
  • Yazar: Can Orhun
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
  • Yayınevi: Oğlak Yayınları
Ufuk Serim
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ha Bu Nasul Dev-Genç’tur Uşağum?

Read Next

Saraybosna Orhan Pamuk’u ‘onurlandırmaktan’ vazgeçti

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *