Kitap atölyesinin çalışmalarını belediye feshetti

CHP’li Beylikdüzü Belediyesi, Türkolog Ece Ataer’in önderliğinde oluşturulan kitap atölyesinin çalışmalarını gerekçe göstermeden durdurdu.

CHP’li Beylikdüzü Belediyesi, Türkolog Ece Ataer’in önderliğinde oluşturulan kitap atölyesinin çalışmalarını gerekçe göstermeden durdurdu. Atölye katılımcıları karara tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ece Ataer: “2016 nisan ayından beri süregelen yaklaşık 200 katılımcı ile yürüyen “kadınlara yönelik aydınlanma çalışmamız” Beylikdüzü Belediyesi tarafından gerekçe gösterilmeden feshedilmiştir. İçinde bulunduğumuz sığ günlerin ancak kültür ve sanat  çalışmalarıyla aşılacağına olan inançla yola çıkan grubumuz, bu güne kadar cumhuriyet aydınlanmacılarından ve dünya edebiyatından seçkin örnekleri incelemek ve üzerinde çalışmakla yoluna devam ediyordu. Muhalif  belediyelerin örnek gösterildiği bir süreçte böylesine özenli ve cumhuriyetçi bir çalışmanın taşeron (!) eli ile durdurulması konuya daha da vahim bir boyut kazandırmıştır” dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

CHP’li bir belediyenin isteyerek ya da istemeyerek uyguladığı kararın üzücü olduğunu ifade eden Ataer şöyle devam etti: “Bütün engellemelere ve dar siyasetçi anlayışların hamlıklarına rağmen, kadınlarla olan aydınlanmacı yürüyüşümüz her koşulda ve ortamda devam edecektir. Bu davranış biçiminin yönetimsel bir zaaf olduğunu düşünüyor, başta ana muhalefet partisine ve sevenlerine vereceği zararın üzüntüsünü taşıyoruz.”

OKUTULAN KİTAPLAR

Çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 kişilik atölyede okutulan bazı kitaplar şöyle: “1984” George Orwel (Faşizmin Kitleler Üzerindeki Etkisi), “Kuyucaklı Yusuf”, Sabahattin Ali, “Değirmen”  Sabahattin Ali, “Bütün Öyküleri”,  Sabahattin Ali, “Kürk Mantolu Madonna” Sabahattin Ali, “Dava” Franz Kafka, “Dönüşüm” Franz Kafka , “Fahrenheit 451”  Ray Bradbury, “Körleşme” Elias Canetti, “Kırmızı Pazartesi” G. G. Marquez, “Türkiye’de Kadın Özgürlüğü ve Feminizm”  Zafer Toprak, “Ütopya”,Thomas Moore, “Toprak Uyanırsa” Şevket Süreyya Aydemir.

Kaynak: Evrensel

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kitapseverler için 50 muhteşem dövme modeli

Read Next

Karanlıktan Dost Olur Mu?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *