Kitap Fuarı 35’inci kez kapılarını açıyor

Ziyaretçi sayısıyla Avrupa’nın okura ulaşan en büyük fuarlarından biri olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın kapıları bu yıl ‘Felsefe ve İnsan’ temasıyla 35. kez açılıyor.

Fuarın onur konuğu ülkesi Almanya, onur yazarı ise Filozof – Akademisyen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olarak belirlendi. 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılması beklenen fuarda söyleşi, imza günleri gibi 300 etkinlik düzenlenecek.
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 12-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Kitap Fuarı’nın programı Taksim’de bir otelde düzenlenen basın toplantısıya açıklandı. Toplantıya Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Frankfurt Kitap Fuarı Uluslararası Projeler Direktörü Barbel Becker, İstanbul Goethe Enstitüsü Müdürü Dr. Reimar Volker katıldı.

ONUR KONUĞU ÜLKE ‘ALMANYA’

Bu yıl ki teması ‘Felsefe ve İnsan’ olan fuarın onur konuğu ülkesi Almanya, onur yazarı ise Filozof – Akademisyen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olarak belirlendi.

9 GÜNDE 300 ETKİNLİK

Bu sene yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılağı açıklanan fuarda 9 gün boyunca imza günleri, söyleşiler gibi 300 etkinlik düzenlenecek.

TÜRK VE ALMAN YAYINCILAR ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİ

Toplantıda konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, onur konuğu Almanya’nın dünyanın en büyük yayıncılık sektörüne sahip olduğunu belirterek fuarda Alman yayıncılarla yapılacak işbirliğine vurgu yaptı. Celal, “Türkçe’den Almanca’ya çok sayıda çeviriler yapılıyor. Bunun temelinde ise 2008’deki Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin onur konuğu olmasıdır. İnanıyorumki bu sene İstanbul Kitap Fuarı’nda Almanya’nın onur konukluğu bu işbirliğinin ve ilişkinin daha da gelişmesine vesile olacaktır” dedi.

HAMDİ TURŞUCU: GEREKEN DESTEĞİ VERİYORUZ

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ise kitap fuarlarının sadece ticari organizasyonlar olmadığını kültürel ve medeni buluşmaların gerçekleştiği yerler olduğunu söyledi. Turşucu, “Bu yönüyle kitap fuarını önemsiyoruz ve gereken desteği veriyoruz” diye konuştu

ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN, EMEKLİ VE ENGELLİLERE ÜCRETSİZ

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 26. İstanbul Sanat Fuarı-ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştirilecek. Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarın son günü olan 20 Kasım Pazar akşamı ise ziyaretler 19.00’da sona erecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ahmet Cemal’den ‘yerli oyun’ tartışmalarına yanıt

Read Next

Sorgulayan bir beyin: Susanna Tamaro, Düşünen bir yürek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram