“Kitap fuarlarında girişler ücretsiz olmalıdır!”

Fuarın ilk günlerindeki durgunluk dikkatlerden kaçmazken, yayınevleri okurların hafta sonuna denk gelecek son iki günde göstereceği ilgiye umut bağlamış görünüyor.

Yayıncılar Kooperatifi Başkanı İlbay Kahraman, devam eden İstanbul Kitap Fuarı hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada; fuara ilginin düştüğü ve bu bağlamda fuara giriş ücretinin kaldırılmasının gerektiği vurgusu yapıldı. Tüyap Kitap Fuarlarının kan kaybetmeye devam ettiğini dile getiren Kahraman, yayıncıların ilk 4 gün yaşanan durgunluktan şikayetçi olduğunu ifade etti.

Azalan ziyaretçi sayısı ve düşen satışlara dikkat çeken Yay Koop Başkanı İlbay Kahraman, kağıt ve diğer girdilerde yaşanan kriz nedeniyle geçen yıl düşmeye başlayan ziyaretçi sayısının bu yıl fuarın ilk 3 günü itibariyle daha da azaldığını, bunun en önemli nedeninin 10 TL olarak belirlenen fuar giriş ücreti olduğunu söyledi.

Fuara giriş ücretleri ziyaretçi sayısını düşürdü.

Tüyap Kitap Fuarı alanının kent merkezine uzaklığı ve ulaşım zorluğu nedeniyle zaten cazip olmaktan çıktığını, üstüne fuar giriş ücreti de eklenince ilginin iyice düştüğünü belirten Kahraman “Geçen yıl 5 TL olan fuar giriş ücreti bu yıl iki katına çıkarıldı.  Ziyaretçi sayısı hafta içi okullardan taşınan ve satışlara kayda değer bir katkısı bulunmayan öğrenci gruplarıyla şişirilerek yansıtılmaktadır. Stand metrekare ve diğer maliyetler olduça yüksek. Özellikle küçük ve orta ölçekli yayıncılar zarar etmektedir. Fuar  giriş ücretleri kaldırılmalıdır. Kitap fuarını cazip hale getirecek kültürel etkinlikler arttırılmalı, fuarın uluslararası boyutuna önem verilmelidir.” dedi

Fuarın ilk günlerindeki durgunluk dikkatlerden kaçmazken, yayınevleri okurların hafta sonuna denk gelecek son iki günde göstereceği ilgiye umut bağlamış görünüyor.

2 Kasım tarihinde başlayan Uluslararası 38. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı 10 Kasım 2019 akşamı saat 19.00 da sona erecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ASLANLAR GİBİ SEVMEK ASLANLAR GİBİ AĞLAMAK

Read Next

Ünlü Yazar Tess Gerritsen İstanbul’a Geliyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *