Kitap İçin…

Selçuk Altun istatistiklerle de desteklenmiş, edebiyatın yaşamımızdaki önemini vurgulayan değerli bir çalışma sunuyor(du)biz okurlara…

“Yazar, okurun okuma sürecine mum ışığı tutmakla yetinmelidir” cümlesi, benim açımdan “Kitap İçin”lerin belirleyici savsözüdür.

Yazar ışık tutacak, biz okurlar yeni(likleri) dünyaları göreceğiz. Oysa sanki hepimiz kitaplardan öğrenmeyi bekliyoruz. Selçuk Altun, on yılı aşkın, Cumhuriyet Kitap Eki’nde, her ayın ilk Perşembe günü çıkan sayısındaki “Kitap İçin”lerde bu çerçevede sürdürdü yazılarını. Aforizma, alıntı, kıssa, anı, bilgi, kinaye, sor(g)u içeren yüzlerce, binlerce hikâyecik gerçekten de ışık oldu hepimize…

Bazen bir dize bazen bir cümle bazen bir anı yeni kapılar aralar belleğimizde geleceğimize yönelik… Okuduklarımızdan süzdüklerimizdir o mum ışığı, ama ah ki, hatırlayabilsek. Kafamızın içinde kırk tilki fırdolayı döner (kimilerininkinde kuyrukları değmezmiş birbirine ya, benimkilerin hepsi kördüğüm) de anımsayamayız. Orasından burasından bölük pörçük kalanlar ise ne o anlamı taşır ne de tadı olur anlatıldığında.

Tam da bu çerçeveden bakınca, Selçuk Altun istatistiklerle de desteklenmiş, edebiyatın yaşamımızdaki önemini vurgulayan değerli bir çalışma sunuyor(du)biz okurlara… Birçok insan biliyorum, ilkin “Kitap İçin”i okuyan, hem de yutarcasına…

Artık “OT”ta…

Cumhuriyet Kitap Eki’nden ayrılınca benim de içime bir hüzün çöreklendi… artık anısız, anekdotsuz, kıssasız, kinayesiz, sorgusuz, gözlemsiz, eleştirisiz, istatistiksiz, alkışsız ve kültürazzisiz kaldık diye.

Selçuk Altun’u arayıp soran, “Kitap İçin”lerin devam etmesini isteyen sadece okurlar değilmiş ki, artık “OT”ta okuyabileceğiz “Kitap İçin”leri.

Sevindirici…

Aziz Nesin, “Kullanmayınca dile, okumayınca kitaba sahip olunmaz. Bundan kötüsü de var: kullandığın halde dile, okuduğun halde kitaba sahip olamamak…” demiş, “Kitap İçin”lerden alıntıladım. Biz “Kitap İçin”leri okumayı sürdürebileceğimiz için şanslıyız.

Korkut Akın
Latest posts by Korkut Akın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kadınların özgürlüğü için 15 madde: Feminist Manifesto

Read Next

Marquez ve Mavi Köpeğin Gözleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *