Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Kitap İçin…

0

Selçuk Altun istatistiklerle de desteklenmiş, edebiyatın yaşamımızdaki önemini vurgulayan değerli bir çalışma sunuyor(du)biz okurlara…

“Yazar, okurun okuma sürecine mum ışığı tutmakla yetinmelidir” cümlesi, benim açımdan “Kitap İçin”lerin belirleyici savsözüdür.

Yazar ışık tutacak, biz okurlar yeni(likleri) dünyaları göreceğiz. Oysa sanki hepimiz kitaplardan öğrenmeyi bekliyoruz. Selçuk Altun, on yılı aşkın, Cumhuriyet Kitap Eki’nde, her ayın ilk Perşembe günü çıkan sayısındaki “Kitap İçin”lerde bu çerçevede sürdürdü yazılarını. Aforizma, alıntı, kıssa, anı, bilgi, kinaye, sor(g)u içeren yüzlerce, binlerce hikâyecik gerçekten de ışık oldu hepimize…

Bazen bir dize bazen bir cümle bazen bir anı yeni kapılar aralar belleğimizde geleceğimize yönelik… Okuduklarımızdan süzdüklerimizdir o mum ışığı, ama ah ki, hatırlayabilsek. Kafamızın içinde kırk tilki fırdolayı döner (kimilerininkinde kuyrukları değmezmiş birbirine ya, benimkilerin hepsi kördüğüm) de anımsayamayız. Orasından burasından bölük pörçük kalanlar ise ne o anlamı taşır ne de tadı olur anlatıldığında.

Tam da bu çerçeveden bakınca, Selçuk Altun istatistiklerle de desteklenmiş, edebiyatın yaşamımızdaki önemini vurgulayan değerli bir çalışma sunuyor(du)biz okurlara… Birçok insan biliyorum, ilkin “Kitap İçin”i okuyan, hem de yutarcasına…

Artık “OT”ta…

Cumhuriyet Kitap Eki’nden ayrılınca benim de içime bir hüzün çöreklendi… artık anısız, anekdotsuz, kıssasız, kinayesiz, sorgusuz, gözlemsiz, eleştirisiz, istatistiksiz, alkışsız ve kültürazzisiz kaldık diye.

Selçuk Altun’u arayıp soran, “Kitap İçin”lerin devam etmesini isteyen sadece okurlar değilmiş ki, artık “OT”ta okuyabileceğiz “Kitap İçin”leri.

Sevindirici…

Aziz Nesin, “Kullanmayınca dile, okumayınca kitaba sahip olunmaz. Bundan kötüsü de var: kullandığın halde dile, okuduğun halde kitaba sahip olamamak…” demiş, “Kitap İçin”lerden alıntıladım. Biz “Kitap İçin”leri okumayı sürdürebileceğimiz için şanslıyız.

Korkut Akın

Okumak, yazmak, çekmek… işte Korkut Akın’ı belirleyen üç temel.
Yeşilçam’da ve televizyonda film çekmesine rağmen kendisini kısafilmci olarak tanımlıyor. Birçok ödülü var…
YAZKO Somut’la başlayan yazma süreci -senaryoları saymazsak- Dünya Kitap’la gelişti, büyüdü. Cumhuriyet ve Radikal Kitap’ta da yazdı… Ataşehir Kültür Dergisi’nde (noter tasdikli 8 bin tirajlı) sürekli ve düzenli yazıyor. Yerel, bölgesel, sektörel gazetelerde de… hep sanat kültür üzerine.İnternet üzerinden kitap tanıtımları, kültür yazıları, film eleştirileri yazdığı siteler de var.
Sanatın savaşı yeneceğine inanıyor. Barış ve demokrasi istiyor.
Korkut Akın

Latest posts by Korkut Akın (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *