“Kitaplara Daha Fazla Yer Verilmeli”

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen OKUYAY Buluşmaları’nda gazete, dergi gibi basılı mecralar başta olmak üzere internet basını, sosyal medya gibi dijital dünyanın farklı alanlarında okuma kültürüne ne kadar yer verildiği, bu mecralarda kitaplara ve okuma kültürünü yaygınlaştırmaya daha fazla yer açmak için yapılması gerekenler konuşuldu.

“Gazete ve Dergilerde Kitap Tanıtmak” başlığıyla 18 Ağustos 2020’de online olarak gerçekleştirilen OKUYAY Buluşmaları 10’da farklı gazete ve dergilerde, dijital platformlarda uzun zamandır kitap tanıtımı yapan, okuma kültürü konusunda farkındalık yaratmak için çalışan isimler bir araya geldi. Toplantıda, Okuma Kültürü Araştırması 2019’da da öne çıkan “tavsiye etme”nin önemi bir kez daha vurgulandı. Günümüzde giderek sayısı ve sayfası azalan süreli yayınların, okumanın ve kitapların görünür kılınmasındaki katkısının öneminden söz edildi.

OKUYAY Buluşmaları’nın 11.si, “Dijital Dünyada Kitap Tanıtmak” başlığıyla 15 Eylül 2020’de online olarak gerçekleştirildi. Dijital platformda kitapların ve yazarların nasıl tanıtıldığı, tanıtımların okur yetiştirmedeki etkisi ve dijital platformların basılı mecraların yerini alıp almadığı üzerine konuşulan toplantıda; basılı gazete ve derginin işlevini bir ölçüde yitirdiğine, bunların yerini uygulamalardan indirilen dergilerin, dijital okumaların almaya başladığına dikkat çekildi. Dijital platformlarda kitap incelemeleri ve tanıtımlarının yanı sıra yazar portreleri, yazar röportajları, fuar izlenimlerinin de yer aldığı; bu platformların kitap tanıtımlarıyla yeni okurlar kazandırdığına dair olumlu geri bildirimler alındığı konuşuldu. Dijital platformlarda yazar olan kişilerin, özellikle okuma kültürü üzerine çalışanlarla yakın temasta, iletişimde ve destek içinde olmalarının, okuma kültürü açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı.

OKUYAY Buluşmaları 12 ise “Çocuk Kitapları Tanıtmak” başlığıyla 6 Ekim 2020’de online olarak gerçekleştirildi. Çocuk kitaplarına süreli yayınlarda ve gazetelerde ne kadar, nasıl yer verildiğine değinilen toplantıda, çocuk kitaplarının tanıtımında da dijital mecraların, özellikle sosyal medyanın çok aktif şekilde kullanıldığı vurgulandı. Sosyal medyada kitap tavsiyeleri yapan hesapların, kitap seçimine vakit ayıramayan ebeveynlere kolaylık sağladığı konuşulurken, sosyal medyada çocuk kitaplarına yer verilmesinin aileler için olumlu etkilerinden bahsedildi.

Kitapların görünürlüğünün arttırılmasının, basılı ve dijital mecralarda okumayı özendirecek haber ve paylaşımlara daha çok yer verilmesinin gerekliliğinin konuşulduğu toplantılarda özellikle çocuklar için nitelikli kitapların tavsiye edilebileceği, çocukların okuyabileceği mecraların oluşturulmasının önemi de vurgulandı. Toplantılardan çıkan ortak sonuçlardan bir diğeri ise, süreli yayınlarda ve gazetelerde çocuk kitaplarının tanıtımına az yer verildiği oldu. Türkiye genelinde yaygınlaşan okuma kulüplerinin, okuma kültürünü ve kitap sevgisini geliştirmede önemli olduğu; bunlara dair haber ve bilgiye basında daha çok yer verilmesi gerektiği de toplantıların önemli sonuçları arasında yer aldı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Şair Arkadaş Zekâi Özger’in Hayatı Çizgi Öykü Oluyor

Read Next

Almarpa’nın Gizemi ”Tudem Modern Klasikler” Koleksiyonuna Katılıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *