Kitaplarda kaybolanlar bu kulüpte buluşuyor!

Bunun Adı Findel adlı başyapıtıyla binlerce okurun sevgisini kazanan, kitapları birçok dile çevrilen çağdaş çocuk edebiyatının usta yazarı Andrew Clements, son romanı KAYBEDENLER KULÜBÜ‘nde bir kitapkurdunun eğlenceli macerasını anlatıyor.

Bunun Adı Findel ve Karne Oyunu gibi romanlarıyla çok sevilen Andrew Clements, bu kez kitapların dünyasında kaybolmayı seven bir çocuğun gözünden, okul yaşamı ve okuma eylemine farklı açılardan yaklaşıyor. Her çocuğun kendine özgü yeteneği olduğunu hatırlatan roman, kişisel keşiflere ve çoklu düşünmeye teşvik ediyor. Geri planda iletişim ve sorumluluk temalarını incelikli ayrıntılarla işlerken, dijital ya da basılı ayrımı yapmadan okurluğu yüceltiyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Durmaksızın kitap okuyan Alec, tam bir kitapkurdudur. Okulun ilk günü, yine derste kitap okurken yakalanınca, soluğu müdürün ünlü kırmızı koltuğunda alır. Bundan böyle dersler bittiğinde Okul Sonrası Programı’na katılmak zorundadır. Neyse ki, OSP’nin harika bir çözüm olduğunu keşfeder: Kitap kulübü kurmayı başarırsa, dilediği gibi sessiz sakin okuyabilecektir. Ancak, spor kulübündeki popüler Kent onu rahat bırakacağa benzemez…

Andrew Clements: 1949’da ABD’nin New Jersey eyaletinde doğan Andrew Clements, Northwestern Üniversitesi’nde edebiyat eğitimi aldı, National Louis Üniversitesi’nde eğitim üzerine yüksek lisans yaptı. Çocukluğunda yaz aylarını telefonu, televizyonu, hatta kapı zili bile olmayan bir evde geçirmesi, yazarlığını derinden etkiledi. Şarkı sözü yazarlığı ve öğretmenlik yaptı, resimli kitaplar için metin yazdı. İlk çocuk romanı, 1996’da yayımlanan Bunun Adı Findel ’le (Frindle) büyük bir satış başarısı yakaladı, Amerika’nın hemen her köşesinde pek çok ödül kazandı. Peş peşe yazdığı, The Landry News (Landry’den Haberler, 1998), Gizemli Anahtar (The Janitor’s Boy, 2000), The School Story (Okul Öyküsü, 2001), The Last Holiday Concert (Yıl Sonu Konseri, 2004), Karne Oyunu (The Report Card, 2004), Konuşmak Yok! (No Talking, 2007), Tek Mi? Çift Mi? (Lost and Found, 2008), Troublemaker (Baş Belası, 2011), Sıradan Bir Çocuk (About Average, 2012), The Map Trap (Harita Tuzağı, 2014) ve Kaybedenler Kulübü (The Losers Club, 2017) ile başarısını sürdürdü. Altmışa yakın kitabı bulunan yazar, eşiyle birlikte Massachusetts’te yaşıyor; dört oğlu var.

 

  • Kaybedenler Kulübü
  • Yazar: Andrew Clements
  • Çeviri: Mine Kazmaoğlu
  • Türü: Çocuk Roman
  • Baskı Yılı: Mart 2018
  • Sayfa Sayısı: 252 Sayfa
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Eğitimde Edebiyat Seminerleri

Read Next

Kerem Fırtına; En Yakın Arkadaşım Bir Deli

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram