Kitapseverlerin içinde kaybolacağı 10 kitap

Kitap Eki listelerinde takipçilerimize hep nitelikli kitaplar önermeye dikkat ediyoruz. Elbette ki önerdiğimiz kitaplar herkesin beğenisine uygun olmayabilir. Ama listelerimizden dikkatinizi çekecek bir kitap mutlaka çıkacaktır.

Kitapseverlerin ilgiyle okuduğu kitaplardan dikkatimizi çeken 10 kitabı beğeninize sunuyoruz. Kitaplarla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Kitap Eki yazarlarının kaleme aldığı inceleme yazılarına da bakabilirsiniz.

1. Fındık Kabuğu – Ian McEwan

Yapı Kredi Yayınları

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Konusuna yabancı olmasak da, karakterleri, oluşturduğu yer yer eğlenceli ve yer yer kara mizahi dili ve atmosferi ile McEwan kendine has üslubunu koruduğunu söyleyebiliriz. Her şekilde kendini okutabilen bir roman…

2. Gerisi Pek Mühim Değil – Onur Güzeldiyar

İthaki Yayınları

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Sokağı, edebiyatla dile getiren, birbirine kenetlenen cümlelerle hayalinizde değil, gözünüzün önünde bir farkındalık dünyası yaratacak, okunması tavsiye bir ilk roman.

3. Ölüyordum Geçerken Uğradım – Can Gürses

Ayrıntı Yayınları

Aynur Kulak’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Ölüyordum Geçerken Uğradım okuyucuyu zamanda yolculuğa çıkaran bir roman. İstanbul’da yolculuğa, aşkta yolculuğa, duygularda yolculuğa…  Anlatabilmeye odaklı; her satırıyla, paragrafıyla belli olan böyle bir romanı okumak özleyenleri için biçilmiş kaftan.

4. Şehrin Sahibi – Maksat Nur

Alakarga Yayınları

Serkan Murat Kırıkcı’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Çağdaş Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Nur’un romanı “Şehrin Sahibi”, ilk tanışma için ideal bir okuma keyfi sunuyor.

5. Görünmez Adam – H. G. Wells

İthaki Yayınları

Eda Okuyucu’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

Wells’in, Griffin’i insanlıktan nasibini almamış bir canavar gibi çizmesi elbette boşuna değil. Görünmez Adam’la birlikte dedikoducu, dolandırıcı veya paragöz pek çok yan karakter de yozlaşmayı okurun gözüne sokmakla görevli.

6. Günden Kalanlar – Kazuo Ishiguro

Yapı Kredi Yayınları

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

2017 Nobel Edebiyat Ödülü almış bu parıltılı kitabı okuduğunuzda gerçekten hayata dair o dipsiz uçurumun biraz daha farkında oluyorsunuz.

7. Heyulanın Dönüşü – Yiğit Bener

Can Yayınları

Önder A.’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Yiğit Bener, ülkenin yaklaşık son yirmi yılına damgasını vurmuş konuları hem heyulanın, hem de farklı karakterlerin gözünden tartışmaya açar.

8. Beyaz Açlık – Aki Ollikainen

Tekin Yayınevi

Mehmet Fırat Pürselim’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Üç düzlem üzerinden yürüyen Beyaz Açlık’ta; 1867 sonbaharıyla 68 baharı arasındaki dondurucu kış mevsiminde yaşanan büyük açlık anlatılıyor.

9. Üç Yaşam – Gertrude Stein

DeliDolu Yayınları

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Hayatları sadece çalışmakla geçmiş, ilişkiler konusunda talihsizlikler ve mutsuzluklarla boğuşmuş bu karakterler, zaman geçtikçe omzundaki yükleri taşıyamaz hale gelmiş ve solup gitmişlerdir. Yani, Anna, Melanctha ve Lena, pek yakından tanıdığımız kadınlardır.

10. Yeraltı Demiryolu – Colson Whitehead

Siren Yayınları

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Yeraltı Demiryolu’nu iyi bir roman yapan şey, sadece konuya geniş bir açıdan değil aynı zamanda derinlemesine bakmayı başarmasında.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yüzlerce Yıllık Enkazın Altından Ses Verenler

Read Next

Korkusuz Kelebekler Maribal Kardeşlerin Hikayesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram