Kitapseverlerin okuma listelerinde yer alması gereken 9 ilk roman

Kitap Eki listelerinde takipçilerimize nitelikli kitapları tavsiye etmeye önem veriyoruz. Hazırlamış olduğumuz ilk romanlar listesinde yazarların ele aldıkları hikayeler oldukça ilgi çekici. Kurgularının sürükleyici olmasıyla beraber kullanılan dil de okuru kitabın sayfalarında heyecanlı bir seyahate çıkarıyor.

İstanbul Kitap Fuarı’yla birlikte kitap dünyası ciddi bir hareketlilik yaşıyor. Kitapseverler akın akın kitap fuarını ziyaret ediyor. Hazırlamış olduğunuz okuma listelerinde farklı kitaplara da yer açmayı düşünürseniz yazarları tarafından kaleme alınan bu ilk romanlara da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Güneş’in Katli – Memet Türkkan

La Kitap
Yazar Memet Türkkan’ın kaleminden hikâyesini okurken Güneş Öğretmen’in gözlerindeki ışığı görecek, iyiliğinden ve devrimciliğinden feyz alacak, ona kıyan kör karanlığın karşısında dişlerinizi sıkacak, şahsında, bu topraklarda aydınlanma yolunda şehit düşen “güzel insanları”, ince bir hüzünle yâd edeceksiniz.

2. İskandil – Mehmet Atilla

DeliDolu Yayınları
Mehmet Atilla yakın tarihimizin bilinmeyen bir gerçekliğinin üzerine oturttuğu iki katmanlı kurmacayla hem geçmişe hem de günümüze yelken açıyor ve Yunanistan’ın İstanköy adasından Bodrum’un Akyarlar köyüne uzanan iki aşk hikâyesini etkileyici bir dil ve akıcı bir gerilim eşliğinde okurlarına sunuyor.

3. Sibop – Başar Başarır

Can Yayınları

A. Ömer Türkeş’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Gerçekten de kafiyeli, ritim tutturan ve yüksek sesle okunmaya uygun bir metin çıkarmış “Sibop”ta. Gündelik dilde yaşayan sözcükleri -çarpıtılmış halleriyle ve argosuyla birlikte- bütün zenginliği ile kullanıyor. Başar Başarır, dil ve üslubun hikayenin üzerine çıktığı ya da hikayeyi daha vurucu kıldığı “Sibop” ile roman kariyerine çok iyi bir başlangıç yapmış.

4. Sahra 1911 – Ayşe Övür

Remzi Kitabevi

Sevrin Uysal Kandemir’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Çölün her şeyi yutan gizinin içerisine sıkışıp kalmış insanları… Seferbey’in veda mektubu… Her şeye rağmen umudun gücü… Sahra 1911’den etkilenmemek olası değil…

5. Gerisi Pek Mühim Değil – Onur Güzeldiyar

İthaki Yayınları

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Sokağı, edebiyatla dile getiren, birbirine kenetlenen cümlelerle hayalinizde değil, gözünüzün önünde bir farkındalık dünyası yaratacak, okunması tavsiye bir ilk roman.

6. Mevsim Yas – Mehtap Ceyran

Sel Yayıncılık

Leyla Öztürk’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Roman, Batman’da 2000’li yıllarda öğretmenlik yapan Zehra’nın, bir gün posta kutusuna konan isimsiz bir mektup ve en yakın arkadaşlarından Taha’nın kaybolması üzerine odasında bulduğu günlüğü arasında kendini bulma hikayesi olarak çerçevelenmiş.

7. Hepsi Bu – Ayşen Beyazıt Melik

Ayrıntı Yayınları

Ayşen Bayazıt Melik sade ve akıcı bir dille kaleme alınmış romanında okurlara “korkmayın, her şey düzelecek, yeter ki hayatı unutacak kadar şaka yapabilin” diye seslenerek, bugün içinde yaşadığımız dünyanın insanlar üzerindeki kötücül etkisini yatıştırmaya çalışıyor.

Ayşen Bayazıt Melik romanında bir balkona çıkıyor, aşağı sarkıyor, ama düşmeyeceği konusunda ne okura ne de kendisine garanti verebiliyor. Balkonun yüksekliği okurun durumuna bağlı biraz da… Okurun başı dönmezse aşağı bakabilir, yani okumaya devam edebilir. Düşüp de ölmezse şayet şakanın tam içinde olduğu anlamına gelir. Gerilimi yüksek, ironinin yer yer kara mizaha yerini bıraktığı kuvvetli bir roman…

8. Gündönümü – Kerim Özcan

İletişim Yayınları
Kerim Özcan, cami avlusuna inen kaybolmuşluğu anlatıyor, yok sayılanı, yıllar yıllar öncesinden kalan sızıyı. Tek tek acılı sözcüklerle geliyor Gündönümü. Yeni bir yazar, güçlü bir ilk roman. Hayattan gelen hayata…

9. 4 Hane 1 Teslim – Eyüp Aygün Tayşir

İletişim Yayınları

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Bu coğrafyanın hüznü her zaman sevincini bastırmayı bilmiştir. Bu Anadolu topraklarında hüzün yıllar boyu devam ederken, bir toplumun yaşantısını, bireylerin birbirlerine ve zamana karşı direnmelerini hep tahakküm altına almıştır. Yazar bu kitabıyla; bir ailenin hüznünü ele alırken, bu aile hüznüne paralel olan toplum hüznünü de unutmuyor, irdeliyor, deşiyor ve dile getiriyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yarım Kalmış Heveslerin Hiç Susmayacak Sesleri

Read Next

Okuma listesini yenilemek isteyenler için İstanbul Kitap Fuarı’nda öne çıkan 16 kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *