Klasik müzik edebiyatla buluşuyor!

Barış İnce’nin Can Yayınları’ndan çıkan Çelişki adlı 10 bölümden oluşan romanı, yine 10 bölüm halinde yaylı sazlar dörtlüsü için bestelendi.

Çağdaş bir romanın, klasik müzik eserine dönüştüğü Çelişki Quartet, Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor. Saygun Quartet’in çalacağı, Hasan Barış Gemici tarafından bestelenen Çelişki adlı eser Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat’ta 6 Ekim’de ilk kez dinleyicilerin karşısına çıkıyor. Yazar Barış İnce’nin Can Yayınlarından çıkan Çelişki adlı 10 bölümden oluşan romanı, yine 10 bölüm halinde yaylı sazlar dörtlüsü için bestelendi. İzmir Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) grup şeflerinden oluşan Saygun Quartet eseri çalarken, romandan kimi bölümler sinevizyondan yansıtılacak. Sanatseverler sözcüklerle notaların gücünü aynı anda hissedecek.

Saygun Quartet 2016 yılında Ankara’da düzenlenen ‘Uluslararası Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü. Ayrıca Hollanda’da düzenlenen ‘15. Almere Uluslararası Oda Müziği Yarışması’nda birçok grubun önüne geçerek finale kalmaya hak kazanan son dört gruptan biri olmayı başardı. Saygun Quartet, 2017 yazında Hollanda’da gerçekleşen ‘Zeist Uluslararası Oda Müziği Festivali ve Masterclass’larına kabul edildi. Jerusalem Quartet, Casals Quartet ve Quartetto Quiroga gibi dünyanın önde gelen oda müziği gruplarının üyeleri ile çalışma fırsatı buldu; ayrıca bu iki haftalık süreçte yedi önemli konser verme şansı elde etti. Saygun Quartet, Hannover Müzik Yüksekokulu’nun iki yıl sürecek olan master programında ünlü Kuss Quartet’in 2. kemancısı Prof. Oliver Wille ile çalışmalarına ve konserlerine devam etmektedir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Besteci Hasan Barış Gemici 1996 yılında Bursa’da doğdu. Müziğe 9 yaşında Nejdet Kalender’den aldığı mandolin dersleriyle başladı. Lise eğitimini Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamladı. 2014 yılında girdiği İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümünde Oğuzhan Balcı ve Eray Altınbüken’le kompozisyon ve analiz, Oğuz Usman’la klasik armoni, Nail Yavuzoğlu’yla caz armonisi, Feridun Öney ve Yeşim Altınel Çoban’la Türk makam müziği, Kandemir Basmacıoğlu’yla piyano çalıştı. Bestecinin piyano için ‘’3 Minyatür’’ ve 6 el için ‘’GÖK’’, keman ve piyano için Müzik Sarhoşu (tema ve varyasyonlar), yaylı sazlar orkestrası için ‘’Ne Gibi’’, flüt ve piyano için sonatin gibi müzikleri mevcuttur. Gemici, kompozisyon çalışmalarına Oğuzhan Balcı’yla devam etmektedir.

Kaynak: BirGün

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kapalı Kapılar Ardında

Read Next

Newton’u manga ile anla!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram