Kolektif Düşünce Dizisi’nin Yeni Kitabı: İçimizdeki Evren yayımlandı.

Neil Turok, İçimizdeki Evren‘de gerçeklik ve evren algımızın, anlama, keşfetme ve yaratma becerilerimizin, yani “içimizdeki evren”in yüzyıllar içinde ne gibi değişimlerden geçtiğinin hikâyesini anlatıyor.

Dünyanın önde gelen kuramsal fizikçilerinden Neil Turok İçimizdeki Evren’de geride bıraktığımız üç yüz yılın klasik mekanikten ışığın doğasına, kuantumun tuhaf dünyasından kozmosun evrimine uzanan çığır açıcı keşiflerini incelerken her yeni keşfin büyük resimle ilişkisine ve toplumun yapısında radikal değişimlere yol açan yeni teknolojilere nasıl evrildiğine tanık oluyoruz.

Neil Turok gerçeklik ve evren algımızın, anlama, keşfetme ve yaratma becerilerimizin, yani “içimizdeki evren”in yüzyıllar içinde ne gibi değişimlerden geçtiğinin hikâyesini anlatıyor. Bizim kusurlu dünyamızda olduğu gibi, yıldızlarda veya kozmosun herhangi bir yerinde de tamamen aynı kanunların geçerli olduğunu gördüğümüz, kırılmalarla şekillenen bir hikâye bu. Şimdiyse başka bir kırılmanın eşiğindeyiz: Bize “hayali bir gerçeklikte” yaşadığımızı söyleyen kuantum devrimi.

“Kimiz ki biz? Rastlantısal mutasyonun ve doğal seçilimin yavaş yavaş miadını dolduran bir sonucu mu, yoksa yaşamı bambaşka bir seviyeye taşıyacak yeni bir evrimsel aşamayı başlatacak olanlar mı?”

Neil Turok’un İçimizdeki Evren kitabından dikkat çeken 6 Alıntı

1. “Tarih sırtımızı yaslayabileceğimiz bir dayanaksa, içimizdeki evren geleceğimizin anahtarı olacak.”

2. “Kuantum fiziğinin bize öğrettiği bir şey varsa kelimenin tam anlamıyla hayali bir gerçeklikte yaşadığımızdır.”

3. “Var olan teknolojilerin ve doğal kaynakların sonuna yaklaşıyoruz. İyimserlik duygumuzu kaybetme riski taşıyoruz. Gezegenimizin yönetimi için daha akıllı yöntemler bulabilir miyiz? Bize parlak bir gelecek sunabilecek buluşlar yapabilir miyiz?”

4. “Bilimle toplum arasındaki bağı yeniden kurma düşüncesinin, büyük satışlar getirecek yeni bir teknoloji bulmaktan daha ulvi bir gayesi vardır. Bu gaye iyimserlik, kendine güven ve amaç barındıran bir toplum yaratmaktır. Biliminsanları neden bilimle uğraştıklarını, toplum da bilimin kendilerini neden desteklediğini fark etmeliler.”

5. “Hâlâ çözülmeyi bekleyen birçok sır var. Evren Büyük Patlama’dan neden ağır elementleri doğuran ve karmaşık kimyaya izin veren birtakım fizik kanunlarıyla doğdu? Bu kanunlar gezegenlerin neden yıldızlar çevresinde, suya, organik moleküllere, bir atmosfere ve yaşamın ihtiyaç duyduğu diğer bileşenlere sahip bir şekilde oluşmasını sağladı? Neden tek hücreli ilkel organizmaların evrimi için gelişmiş DNA-protein mekanizması, bizim gibi daha karmaşık yaratıkların ortaya çıkmasını sağlayacak yetiye sahipti? Bilinç nasıl ve neden ortaya çıktı?”

6. “Ticari uzay taşımacılığı bir gerçeklik olmak üzere. Dünyayı kavrayışımızı tamamıyla değiştirebilecek kuantum bilgisayarıyla tanışıyoruzBütün bunlar birer tesadüf mü? Yoksa geleceğe uzanan kapıyı açmak üzere miyiz? Evrenin bilinç kazanmasının araçları biz olabilir miyiz?”

Neil Turok Kimdir?

Neil Turok matematiksel fizik ve evrenin oluşumuyla ilgili araştırmalarıyla dünyanın önde gelen fizikçilerinden biri olarak kabul edilir. Perimeter Institute for Theoretical Physics’in direktörüdür. Stephen Hawking ile birlikte Hawking-Turok instanton çözümleri üzerine çalışmıştır. Teorik ve matematiksel fiziğe katkılarından dolayı James Clerk Maxwell ve TED ödüllerine layık görülmüştür.

Kitap hakkında yapılan yorumlar 

“Bilimin toplumdaki yerine ve ihmal edilenlerin eğitimine duyulan ihtiyaca dair son derece incelikle ortaya koyduğu fikirleriyle ve bu türdeki kitaplarda nadiren değinilen pek çok konu başlığıyla, Turok sizi hiçbir fizikçinin daha once gitmediği yerlere götürüyor. Bu yolculuğa katılmaya değer.” – TIME

“Seçkin bir matematiksel fizikçinin dürtülerinin temelini oluşturan bilimsel, felsefi ve insani etkilerin özenli, bilgilendirici ve kimi zaman duygulandırıcı, teknik ayrıntılardan uzak anlatısı.

Şiddetle tavsiye ederim.” – Roger Penrose

İçimizdeki Evren nadiren karmışıza çıkan kitaplardan; Sagan ve Bronowski’nin güçlü ve incelikli diliyle bilimsel bilginin sınırlarındaki en temel soruların iyi yazılmış bir dille incelenmesi. Modern bilimin coşkusunu deneyimlemek ve biliminsanlarının profesyonel hayatlarını neden bilinmeyene adadıklarını bilmek istiyorsanız, bu kitabı okuyun.” – Brian Cox

Neil Turok yaşayan en özgün biliminsanlarından biridir. Bu kitabı bilime ve bugün her zamankinden çok daha önemli olduğuna yazılmış bir övgüdür. Şahane ve ilham verici bir okuma.” – Physics Today

  • İçimizdeki Evren
  • Kuantumdan Kozmosa
  • Yazar: Neil Turok
  • Çeviri: Onur Uygun
  • Türü: Bilim
  • Baskı Yılı: Mart 2018
  • Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
  • Yayınevi: Kolektif Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sel Yayıncılık 4 kitapla 8 Mart’ı kutluyor!

Read Next

Şehr-i İstanbul’un gözbebeği; Kapalıçarşı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *