‘Konstantıniyye’ arşivi açıldı!

Konstantıniyye Haberleri gazetesi arşivi bağışlandı. 48 sayıdan oluşan albüm erişime açıldı.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’un kent tarihi, sosyal-kültürel yaşamı, tarihi yapıları ve semtleri gibi konuları ele alan “Kostantıniyye Haberleri” gazetesini dijital olarak okurlar ve araştırmacılarla paylaşıyor.

“Konstantıniyye Haberleri” gazetesi kısa yayın hayatına rağmen aralarında Hulki Aktunç, Hilmi Yavuz, Orhan Duru, Nedim Gürsel gibi isimlerin de yer aldığı pek çok önemli edebiyatçı, gazeteci ve aydının yazılarına yer vererek bu alanda önemli bir boşluğu doldurmuştu. 1989 – 1993 tarihleri arasında yayınlanan “Konstantıniyye Haberleri”nde İstanbul – Bizans kültürleri, Osmanlı dönemi İstanbul’u, azınlıklar, şehir tarihi, mimari, Türk – İslâm sanatı gibi konuları ele alan yazılar yer alıyor. Serinin tamamına İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesinden ulaşılıyor.

Yayın hayatı kısa süren aylık “Kostantıniyye Haberleri” Gazetesi, 21’nci sayısının ardından “Bizim Şehir” ismiyle devam etti. 48 gazeteden oluşan arşiv, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Koleksiyonu’na gazeteci Cüneyt Ayral tarafından bağışlandı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Okumak Ama Nasıl Okumak?

Read Next

Futbol Arenalarında Bir İsyanın Hikayesi Metin Kurt

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *