Konuşmak için cesarete ihtiyacı vardı…

Çağdaş İspanyol edebiyatının en çok okunan, çok ödüllü yazarı Jordi Sierra i Fabra’nın başyapıtı Türkçe’de!

Marga dilini ısırıyor. O kadar çok sorusu var ki, ama soracak kimsesi yok… Herkesin canı yanıyor mu? Bu normal mi? Tüm sevgililer aynı mı? Çok mu hızlı gidiyor? Aptalın biri mi? Yoksa yeterince yetişkin mi değil? Böyle kasılmasına neden olan korku mu? Hamile kalma korkusu ya da yetememe korkusu mu? Neden bazen… iğreniyor?

Ramiro yatakta her şeyin özgürlük olduğunu söylüyor.
Ve bir çift, canı ne isterse onu yapabilirmiş.
Önemli olan iyi zaman geçirmekmiş.
Ve sınırları keşfetmek. Ve… 

Oysa Ask kpk 1baski

Sorular dağıttı toz pembe bulutları. Bir yanılsamayı rafa kaldırdı. Ramiro’yu seviyordu, Ramiro da onu… Öyle miydi? Korkuyordu.

Çağdaş İspanyol edebiyatının en çok okunan, çok ödüllü yazarı Jordi Sierra i Fabra’nın başyapıtı Türkçe’de! Dünyanın her yerinde toplumsal bir sorun haline gelen kadına yönelik şiddeti gençlerin dilinden aktaran yazar, aşkı ve kıskançlığı sorguluyor. Gerçeği, halının altına süpürmeyip gösteren, kırılan kolu yen içinde bırakmayan roman, bir ilişkiyi ilmek ilmek söküyor, güçlü ve epik anlatımıyla gençlerin sessiz çığlığı oluyor.

Jordi Sierra I Fabra kimdir?

1947 yılında Barselona’da doğan Jordi Sierra i Fabra, çocukluk yıllarından itibaren yazar olmak istemişti. Hayattaki ikinci tutkusu müzikti; 1970’li yıllarda Disco Express adlı müzik dergisinde müzik eleştirmenliği yaptı, ünlü müzisyenlerle dünyayı dolaştı. Popular 1 adlı rock müzik dergisini kuran ve Disco Express’te yöneticilik yapan Fabra, ilerleyen yıllarda 24 müzik antolojisi, rock müzik tarihi kitapları, Beatles Sözlüğü gibi birçok kitap yayımlamış, satış rekorları kırmıştır. Öte yandan, İspanyol çocuk ve gençlik edebiyatının en çok okunan, en başarılı yazarlarından sayılan yazarın bu alandaki kitapları, aralarında Hollanda, Japonya, Bulgaristan, Slovenya, Fransa ve Almanya’nın da bulunduğu pek çok ülkede yayımlandı. Ülkesinde ve dünyada otuzdan fazla ödüle değer görüldü. 2004’te İspanya kütüphaneleri istatistiklerinde, gençler tarafından en çok okunan yazar olarak dikkati çekti. Kafka ve Gezgin Bebek, 2007’de İspanyol Kültür Bakanlığı Ulusal Ödülü’nü aldı. Kitapları büyük satış rakamlarına ulaşan Fabra, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki eserleri ve hem sosyal hem de kültürel alandaki katkıları nedeniyle 2012’de Cervantes Chico Prize’a değer görüldü. Verimi dolayısıyla 2013’te İberya Amerikan Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü de kazanan yazarın adına, 2005 yılından bu yana, sadece gençlerin katıldığı ve onları yazarlığa teşvik etmeyi amaçlayan Jordi Sierra i Fabra Edebiyat Ödülü verilmektedir. Yazarın Türkçe’ye kazandırılan ilk gençlik romanı, Oysa Aşk’tır (Desnuda; ON8, 2016).

  • Oysa Aşk
  • Yazar: Jordi Sierra i Fabra
  • Çeviri: Pınar Savaş
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 1. Baskı, Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 156 Sayfa
  • Yayınevi: On8 Kitap

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Diktatörün ve Dikta Coğrafyasının Kuşbakışı Görünümü: Başkan Babamızın Sonbaharı

Read Next

Tarihi, romanlardan okumak isteyenlere 6 kitap !

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram