Küçücük bir öfke kırıntısıyla başladı her şey…

Çalışmaları pek çok ödüle değer görülen Brezilyalı yazar Blandina Franco ve illüstratör José Carlos Lollo ikilisinden, öfke duygusu ve kontrolü üzerine evrensel bir öykü.

Öfke gibi son derece kuvvetli ve yıkıcı bir duyguyu çarpıcı bir hikâyenin merkezine taşıyan Öfke, günümüz dünyasının en önemli sorunlarından birini yalın bir dil ve stilize resimler eşliğinde anlatıyor.

Özgün metninin yanı sıra siyah-beyaz minimal çizgileriyle öne çıkan Öfke, insan ruhunu esir alan öfke hissini kırmızı renkle vurgulayarak, öykünün akışı ile gittikçe büyüyen, ele avuca sığmaz bir virüs olarak yansıtıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Başlangıçta ufacık tefecik minik bir öfkeydi. Bir köşede durur, kendi kendini yer bitirirdi. Çok geçmeden başka şeylerden beslenmeye başladı. Zamanla büyüdü, büyüdü ve kocaman oldu. En sonunda kendi içine sığamadı ve patladı! Öfke, hem kör, hem sağır, hem de dilsiz olmuştu. Bu karmaşayı gidermenin bir yolu olmalıydı…

Doruk noktasına ulaştığında, büyük bir galeyana, aşırı hiddete, hatta korkunç bir gazaba dönüşebilecek öfke duygusuyla başa çıkabilmenin tek yolunun sağduyudan geçtiğine vurgu yapan Blandina Franco ve José Carlos Lollo ikilisi, bu resimli kitapla öfkenin insan ruhunu nasıl köreltebileceğini gösteriyor.

Çocukların ebeveynleriyle birlikte okuyarak çok şey öğrenecekleri, öfke kontrolünü yitiren yetişkinlerin ise başuçlarından eksik etmek istemeyecekleri bu etkileyici kitap, öfkenin, önyargı, şüphe, bencillik, kıskançlık ve tahammülsüzlük gibi diğer hislerden nasıl olumsuz etkilenebileceğini gözler önüne seriyor.

Blandina Franco ve José Carlos Lollo Hakkında

Brezilya doğumlu Blandina Franco, çocuklar için kitaplar yazmaktadır. José Carlos Lollo ise Brezilya’daki en büyük reklam ajansları için çalışmış ve yapmayı en çok sevdiği şeyin çocuk kitaplarını resimlendirmek olduğunu fark etmiş, ödüllü bir sanat yönetmenidir. Blandina Franco ve José Carlos Lollo son yedi yılda birlikte otuzdan fazla çocuk kitabı yayımladılar. İki kez En İyi Çocuk Kitabı Jabuti Ödülü’nün finaline kaldılar ve 2012’de Bologna Festivali’nde “Bologna Ragazzi Dijital Ödülü – Mansiyon Ödülü”nü kazandılar. 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sherlock Holmes çizgi roman serisinin ilk iki kitabı raflarda!

Read Next

Ertürk Akşun yanıtladı: “Kitap artık okunan değil, satın alınan bir metadır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram