Küçük Bir Ada’nın Not Defterinden; Bolaman

Heyamola Yayınları etiketiyle yayımlanan “Küçük Bir Ada’nın Not Defterinden; Bolaman” Fatin Hazinedar’ın imzasıyla raflardaki yerini aldı.

Fatin Hazinedar doğduğu toprakların hikayesini eşsiz bir üslupla anlatıyor. “Küçük Bir Ada’nın Not Defterinden; Bolaman” aynı zamanda Fatin Hazinedar’ın doğduğu topraklara gönül borcunu ödediği bir eser.

Aynı zamanda www.kitapeki.com‘un başlangıcında yer alıp bugüne kadar yazdığı yazılarla sitemizin niteliğine önemli katkılarda bulunan Fatin Hazinedar, kaleme aldığı kitabı şöyle tarif ediyor; “Anlattıklarım ve anlatacaklarım, doğduğunda gözünü denize açanların, uyandığında yüzünü deniz suyu ile yıkayanların, yüzdükten sonra ıslak donlarını üzerinde kurutanların, denizde çakıl taşı ayağında top sektirenlerin, topladığı gargalaklarla iki taş arasında tenekede midye pişirenlerin, dere taşlarının altına ellerini sokup balık yakalayanların, ısırgan otunun yangısını yivildin otunun yaprağıyla vurarak söndürenlerin, fındıkkabuğundan kayıklarda hayata yürek çekenlerin, yastığının altında çakıl taşlarıyla uyuyanların, ben diyeyim Sideli, Polemenionlu siz deyin Çukurkışlaklı, Aya Kaleli; ama hepsi de “Bolamanlı çocuk” ların ortak hafızasıdır.

Fatin Hazinedar kimdir?

15 Mart 1965 tarihinde Fatsa Bolaman’da ailenin üçüncü ve son numarası olarak doğdu. Orta öğrenimini Fatsa Bolaman’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirdi. Çocukluğu babasının manifatura dükkânındaki kumaşların, denizin ve fındık bahçelerinin içinde geçer. İleri de yazacağı şiirlerinde deniz imgesinin bolca oluşu şairin denizle büyümesinden kaynaklanmaktadır. Şiirleri başta Evrensel olmak üzere Adam Sanat, Milliyet Sanat, Düşlem, Poetik Us, Yeni Biçem, Mozaik, Yine Hişt gibi dergilerde yayımlanır. 1995 Yılında Rıfat Ilgaz Şiir ödülünde “Aşk-ı Salacak” adlı dosyası övgüye değer bulunur. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde de denemeleri çıkar. Kendi deyimiyle fındıkkabuğu ile yola çıktığı şiir denizinde kendisine Kerempe’den Rıfat Ilgaz feneri yol gösterir. Yanında Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya gibi can simitleri vardır. Aşk-ı Salacak adlı Çınar Yayınları tarafından yayımlanmış bir şiir kitabı bulunmaktadır.

  • Küçük Bir Ada’nın Not Defterinden
  • Bolaman
  • Yazar: Fatin Hazinedar
  • Türü: Anı, Kent, Yaşam
  • Baskı Yılı: Ağustos 2017
  • Sayfa Sayısı: 272 Sayfa
  • Yayınevi: Heyamola Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Celil Oker ve Polisiye Edebiyat

Read Next

Elveda Güzel Vatanım’dan unutulmayan 10 alıntı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram