Küçük İskender’den Yayınevi Değişikliği

 

Türk şiirinin usta ismi küçük İskender’in eserleri Kasım ayından itibaren Can Yayınları tarafından yayımlanacak.

Küçük İskender mahlasıyla tanınan Derman İskender Över’in kitapları Kasım ayı itibarıyla Can Yayınları etiketiyle yayımlanacak.

ÖZGÜN VE ÖZGÜR ŞAİR

28 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen yazar Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve beş yıl eğitim gördü. Kendi arzusuyla bıraktığı tıp eğitimini takiben İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne de üç yıl kadar devam etti. Şiir ve özgür metin, günlük, roman, deneme, derleme, antoloji, tekst, senaryotürlerinde ürünler yayınladı. Kimi batı ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri basıldı. 2000 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda (La Giovane Poesia D’europa Nel 1999) adı önerildi; burada ilk ona girdi ve diğer şairlerle birlikte bir kitaba alındı.
2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödüllerini, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü aldı. Avrupa’da, ABD’nde şiir okumalarına, panellere, sempozyumlara katıldı. Türkiye’de yirmi yılı aşkın süredir şiir performansları yaparak genç şairlerle, müzisyenlerle sahne paylaştı. Sinema filmlerinde rol alarak sinema tutkusunu gizlemedi. Ayrıca Kürtçe ve Almanca basılmış kitapları bulunmakta.Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Vedat Türkali’nin sesinden “Bekle Bizi İstanbul”

Read Next

Hatıranı Yaşatacağız… Hoşçakal Usta

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *