Küçük Mitologya Sözlüğü

Küçük Mitologya Sözlüğü, mitolojinin zengin dünyasına Behçet Necatigil’in kaleminden tam 700 madde ile farklı bir ilk adım atılmasını sağlamaktadır.

Geçen hafta kadim dostum İsmail Hakkı Karakelle hediye etti sağ olsun. Sözlüğün merakla beklenen yeni baskısı imiş. Onun üzerine düşündüm biraz. Çalışma odamdaki Edith Hamilton’un Mitoloji kitabına uzandım. 1970’lerin ilk yarısında İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi iken edebiyat öğretmenimiz Birgül Çirik aldırmıştı. O yılın yaz aylarında Halikarnas Balıkçısı’nın bazı eserlerini ve Homeros’un destanlarını büyük bir keyifle okumuş tadına varmıştım. Aynı rafta Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğü de duruyordu. Epeycedir el atmamıştım. Bu vesile ile yeniden hatırlamış oldum.

Efendim Küçük Mitologya Sözlüğü’nün yazarı Osmanlı’nın zor yıllarında 1916’nın İstanbul’unda doğan ünlü şair ve edebiyatçımız Behçet Necatigil. “Adenit tüberküloz” yüzünden öğrenimine ara vermek zorunda kalan şair, ameliyatlar ve elektrik tedavileriyle geçen uzunca bir süreden sonra öğrenimine 1931 yılında Kabataş Lisesi’nde, orta ikinci sınıftan yeniden başladı ve 1936’da okulun edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu. Necatigil Kabataş Lisesi’ni bitirdikten sonra öğrenimine Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam etti. Bu arada Alman Filolojisindeki bazı derslere konuk öğrenci olarak katıldı ve ilk ders yılı sonunda “Deutscher Akademischer Austauschdienst” kuruluşunun davetlisi olarak bursla Berlin’e gönderildi; dört ay Almanya’da kalarak Berlin Üniversitesi’nin dil kurslarına devam etti. Yükseköğrenimini 1940 yılında tamamlayarak okuldan birincilikle mezun oldu.

Necatigil ile ilgili ayrıntılı bilgi için ailesinin hazırladığı web sitesi muhteşem bir kaynak: http://www.necatigil.com/default.aspx

İlk baskısı 1957 yılında yapılan Küçük Mitologya Sözlüğü’nün girişine “Sözlük Üzerine Bir İki Açıklama” notu düşen şair amacını şu şekilde açıklıyor;

“Batı kültürünün temel taşlarından Homeros destanları İlias ve Odysseia’ da Yunan ve Latin Klasiklerinde geçen Eski Yunan efsaneleri ve efsanelerle ilgili ad ve olayların özetlenmesi, hatırlanması, aralarındaki bağlantıların gösterilmesi amacını güden bu küçük sözlük, Dr. Otto Hiltbrunner’in Kleines Lexikon der Antike (Bern 1947) adlı eserinden, mitologya maddelerinin çevrilmesi yoluyla hazırlandı. Bu çevirmede amaçtan uzaklaşmamak için tarihle ilgili açıklama ve bilgiler alınmadı, gerekli yerlerde özetlemeyle yetinildi. (…) Hiltbrunner’in eserinde bulunmayan bazı maddeler de eklendi ”

Kendi dilimizde mitolojiyle ilgili az sayıda kaynağa ulaşılabilen bir dönemde tekrar basılan sözlük, bugün de değerini korumakta ve mitolojinin zengin dünyasına Behçet Necatigil’in kaleminden tam 700 madde ile farklı bir ilk adım atılmasını sağlamaktadır.

  • Küçük Mitologya Sözlüğü
  • Yazar: Behçet Necatigil
  • Türü: Sözlük
  • Baskı Yılı: Ağustos 2017
  • Sayfa Sayısı: 156 Sayfa
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Küçük, sıradan şeyler

Read Next

Okuma listenize eklemek isteyeceğiniz 7 kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *