Küçük, sıradan şeyler

Her zaman her şeyin en gösterişlisini, en iyisini isteyen, kendini sürekli başkalarıyla yarış halinde bulan, elde edemediği şeyler yüzünden ömrünü endişe ve stresle geçirerek, yaşamı hem kendine hem de çevresindekilere zehir eden modern insanın kesinlikle okuması gereken bir kitap Küçük Şeyler.

An gelir, çok mutsuz hissedersiniz bazen. Duvarlar üstünüze gelir gibi olur, uyuyamazsınız. Sizin dışınızda herkes bir şeylerin üstesinden gelebiliyor sanırsınız. Bir tek siz mi başarısızsınız diye düşünürsünüz ya da. Duyduğunuz kaygı belki bir anlamda da korkuyla parça parça döküldüğünüzü hayal edersiniz. Desen Yayınları etiketiyle bu hafta raflarda yerini alan Küçük Şeyler, tam da böyle bir çocuğun hikâyesini anlatıyor bizlere, hem de tek bir sözcüğe ihtiyaç duymadan, çizgilerle. Ufak, herhangi bir oğlanın kaygılarına tanık oluyoruz bu kitapta, matematik dersinde bir türlü başarılı olamayan, arkadaşlık kurmakta zorlanan bir çocuğun dünyasına bakıyoruz.

Etrafındakiler gibi başarılı olamadığı için gittikçe kendi içine gömülen, asabileşen, duyduğu kaygı yüzünden kendini yetersiz hisseden bir çocuğun dünyası bu. Öyle ki, bu durum çocuğun kendini soyutlamasına, ötekileştirmesine kadar götürüyor. Başkaları onun gözüne kusursuz görünüyor, bir tek o, endişelerle çevrilmiş gibi hissediyor. Hâlbuki hepimiz, en azından örtük düzeyde, çeşitli kaygılar taşırız ve bunlar hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar. Ve bunların birçoğu gündelik yaşamımızla ilgilidir. Hepimiz gündelik hayatın içinde birtakım kaygılarla baş etmek zorundayız ve herkesin bunlarla baş etme yolu da birbirinden farklıdır.

Hikâye aktıkça biz de çocuğun bunu idrak edişine şahit oluyor, farkındalık geliştirdiğini gözlemliyoruz. Evet, yalnız hisseden bir tek o değildir, bunun gibi şeylerle baş etmek zorunda kalan tek çocuk da o değildir. Herkes birtakım kaygılar duyar ve kimse bu gibi duygulardan azade, mükemmel değildir. Atmosfer her ne kadar ağır ve karanlık bir patikada ilerlese de, umut ışığı hep oradadır. Mel’in harikulade çizgileriyle anlatmaya çalıştığı şey, duygularını diğerleriyle rahatça paylaşamayan, iletişim kurmakta güçlük çeken insanlar için bilhassa çok değerli. Ayrıca, çocukların kendilerini ve akranlarının duygu dünyalarını anlamaları için de bir anahtar.

Her zaman her şeyin en gösterişlisini, en iyisini isteyen, kendini sürekli başkalarıyla yarış halinde bulan, elde edemediği şeyler yüzünden ömrünü endişe ve stresle geçirerek, yaşamı hem kendine hem de çevresindekilere zehir eden modern insanın kesinlikle okuması gereken bir kitap Küçük Şeyler.

Çünkü hayattan zevk almanın, yaşamanın ilk şartı belki de küçük şeylerdir ve bütün mesele hayatın bütünü içerisinde onları bulup çıkarmaktır.

Not: Kitabını tamamlayamadan, 2014 yılında yaşamına son veren sanatçının eseri, Shaun Tan tarafından tamamlanmış.

  • Küçük Şeyler
  • Yazan ve Resimleyen:  Mel Tregonning
  • Türü: Her yaş / Resimli sessiz kitap
  • Baskı Yılı: Eylül 2017
  • Sayfa Sayısı: 40 Sayfa
  • Yayınevi: Desen Yayınları
Şirin Etik
Latest posts by Şirin Etik (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Murat S. Dural’dan 11 Kitapla Eylül Okumaları, 11 İnceleme…

Read Next

Küçük Mitologya Sözlüğü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *