Küçülerek Dünyayı Kurtar: “Çoğu Zarar Azı Karar”

Jason Hickel’ın büyümenin aşırı masraflı, ekolojik açıdan sürdürülemez ve özünde adaletsiz bir hâl aldığını, “büyüme”yi temel alan mitik inançların terk edilmesi gerektiğini savunduğu çalışması Çoğu Zarar Azı Karar – Dünyayı Küçülme Kurtaracak, Deniz Keskin’in çevirisiyle Metis Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Hickel, bu kitapta egemen söyleme göre büyüme eksikliğinin ya da azgelişmişliğin sonuçları olarak gösterilen günümüzdeki hızlı yoksullaşma, artan eşitsizlikler ve toplumsal-ekolojik felaketlerin temelindeki sorunun büyümenin ta kendisi olduğunu anlatıyor.

​“Büyüme tahayyülünü ayakta tutan ve ekonomiyi bilim olmaktan çıkaran terimlerle düşünmekten vazgeçmek gerekiyor. Kullanımdaki iktisadi dil, ifade edilmesi gerekeni ifade etmekte yetersiz kaldığı içindir ki yeni bir söz dağarcığına ihtiyacımız var. Bir grup aktivist ve entelektüelin ilk olarak Fransa’da başlattığı ve ardından tüm dünyaya yayılan küçülme hareketi, toplumsal bir hedef olarak ekonomik büyümenin terk edilmesi çağrısında bulunuyor. “Küçülme” kavramı, daha az doğal kaynak tüketen ve tamamen farklı ilkeler çerçevesinde örgütlenen toplumlara giden yolu temsil ediyor. Sadelik, şenliklilik, otonomi, bakım, müşterekler gibi kelimeler de küçülme toplumlarının neye benzeyebileceği konusuna ışık tutuyor.”

TİMAŞ
TİMAŞ
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mundi’den Kısaltılmış Klasikler dizisi geliyor

Read Next

‘İki Şafak Arasında’ya İtalya’dan En İyi Film ödülü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram