‘Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz’ Sergisi 25 Temmuz’a Kadar Görülebilecek • Kitap Eki  
TUDEM
 

‘Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz’ Sergisi 25 Temmuz’a Kadar Görülebilecek

Ayrıntı Yayınları

Hrant Dink Vakfı’nın öncülüğünde, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY) işbirliğiyle hazırlanan “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, 25 Temmuz’a kadar İstanbul Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ta görülebilecek.

15 Aralık 2020’de açılan serginin süresi 25 Temmuz 2021’e kadar uzatıldı.

‘Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz’ sergisi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın kişisel çabalarıyla oluşturduğu tiyatro arşivinden yola çıkarak, toplumsal bellek, kimlik ve mekân bağlamında Türkiye’nin tiyatro tarihini mercek altına alıyor.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Ayvaz’ın gençliğinden itibaren topladığı kitaplar, dergiler, belgeler, afişler ve fotoğraflardan oluşan, sanatçının “cennetim” diye nitelediği arşivi ışığında hazırlanan sergiyle toplumların bir arada yaşama kültürlerindeki yeri ve önemi vurgulanıyor.

Üç ana bölümden oluşan serginin ilk bölümü sanatçının yaşamı paralelinde İstanbul’da Ermenice tiyatro üretimi ve etkinliklerine, ikinci bölümü Ayvaz’ın 1946-1996’da yayımladığı Kulis dergisine, son bölüm ise Osmanlı ve Türkiye tiyatro tarihinde mihenk taşı olmuş birçok sanatçıya, topluluğa, oyuna ve mekâna odaklanıyor.

Aynı adla İngilizce-Türkçe kataloğu da hazırlanan serginin üç boyutlu sanal turuna, YKKSY’nin internet sitesinden ulaşılabilir.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

LEGO’dan ‘Yıldızlı Gece’ Seti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *