Kur Artışı Yayınevlerini Vurdu: Baskısı Biten Kitaplarımızı Yayımlayamayacağız

Dolar 13 lirayı geçti, euro 15 lira sınırına dayandı; yayınevlerinin masrafları  her geçen gün katlanmaya devam ederken kitap basamayacak duruma geldiler.

Kur artışı, kâğıt fiyatlarına yapılan zamları tetiklerken yayıncılık sektöründeki sıkıntıları da artırıyor. Son bir yılda kitap kapak kâğıdındaki zamlar yüzde 100’ü aştı. Gelen zamlar ile birlikte Yayınevleri ve Gazeteler yeni tedbirler aldı. Gazeteler sayfa sayılarını düşürürken yayınevleri ise  baskısı biten kitapları yayımlayamayacaklarını duyurdu.

OKURLARIMIZDAN ÖZÜR DİLERİZ

TİMAŞ
TİMAŞ

Geçtiğimiz günlerde Yayıncılar Kooperatifi Başkanı Elif Akkaya, döviz kuru nedeniyle kitap basmakta zorlandıklarını kamuoyuna duyurmuştu. Bugün sabah saatlerinde bir duyuru da Heretik Yayıncılıktan geldi. Heretik yayıncılık artan dolar kuru karşısında, “Baskısı biten kitaplarımızı yayımlayamayacağız.” duyurusunda bulundu.

Heretik Yayıncılık, “Kur artışı. Kâğıt maliyetlerindeki olağanüstü artış. Üretim sürecindeki bütün aşamaların peşin olarak işlemeye başlaması ve Kapak kâğıdının olmaması nedenleriyle baskısı biten kitaplarımızı yayımlayamayacağız. Okurlarımızdan özür dileriz” açıklamasında bulundu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Marvel Studios: Scarlet Johansson’un rol alacağı yeni film geliyor

Read Next

KulturaLitera’da yeni bir dönem başlıyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram