Kur Artışı Yayınevlerini Vurdu: Baskısı Biten Kitaplarımızı Yayımlayamayacağız • Kitap Eki  
TUDEM
 

Kur Artışı Yayınevlerini Vurdu: Baskısı Biten Kitaplarımızı Yayımlayamayacağız

 
TİMAŞ
Ayrıntı Yayınları

Dolar 13 lirayı geçti, euro 15 lira sınırına dayandı; yayınevlerinin masrafları  her geçen gün katlanmaya devam ederken kitap basamayacak duruma geldiler.

Kur artışı, kâğıt fiyatlarına yapılan zamları tetiklerken yayıncılık sektöründeki sıkıntıları da artırıyor. Son bir yılda kitap kapak kâğıdındaki zamlar yüzde 100’ü aştı. Gelen zamlar ile birlikte Yayınevleri ve Gazeteler yeni tedbirler aldı. Gazeteler sayfa sayılarını düşürürken yayınevleri ise  baskısı biten kitapları yayımlayamayacaklarını duyurdu.

OKURLARIMIZDAN ÖZÜR DİLERİZ

Ayrıntı Yayınları
Günışığı Kitaplığı

Geçtiğimiz günlerde Yayıncılar Kooperatifi Başkanı Elif Akkaya, döviz kuru nedeniyle kitap basmakta zorlandıklarını kamuoyuna duyurmuştu. Bugün sabah saatlerinde bir duyuru da Heretik Yayıncılıktan geldi. Heretik yayıncılık artan dolar kuru karşısında, “Baskısı biten kitaplarımızı yayımlayamayacağız.” duyurusunda bulundu.

Heretik Yayıncılık, “Kur artışı. Kâğıt maliyetlerindeki olağanüstü artış. Üretim sürecindeki bütün aşamaların peşin olarak işlemeye başlaması ve Kapak kâğıdının olmaması nedenleriyle baskısı biten kitaplarımızı yayımlayamayacağız. Okurlarımızdan özür dileriz” açıklamasında bulundu.

Ayşegül Kaplan

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ayşegül Kaplan

kozmopolitik.com.tr sitesinde haber editörlüğü yapar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümü ve ayrıca Adalet MYO mezunudur. Kitap Eki sitesinin haber koordinatörüdür.

Read Previous

Marvel Studios: Scarlet Johansson’un rol alacağı yeni film geliyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *