Kuşatıcı Bir Kurum Olarak Medya

Marksist bakış gözardı edilmiyor ve alanında yetkin isimlerin konuya hakimiyeti kitabın her sayfasında kendini hissettiriyor.

Kapitalizmin kendi iç krizleri ve çelişkilerinden oluşan çatlakları onarmak için kullandığı medyayı soldan bakan eleştirel bir dille inceleyip katkılarını sunan yazarlar ve derleyen Savaş Çoban’ın medyanın kapitalist düzen içindeki merkezi önemini anlattığı inceleme kitabı: Medya ve Sol

İnsanlara bilgi sunan, toplumu ve yaşadığı coğrafyayı tanıtan medya bir rehber görevi görürken bir yandan da toplumdaki iktidar ilişkilerini anlama biçimimize şekil verir. Bu haliyle işlevli olduğu kadar tehlikeli de bir araç olan medya, kapitalist ülkelerde şirketleşir. Şirketleşen medya gerçeğin kendisi yerine arzu edilen bir sanallığı yaymak amacıyla bilgiyi kendi süzgecinden geçirir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kitapta teknolojiyle aracılanmış örgütlü iletişim olarak tanımlanan medyanın toplumsal olaylara etkisi ve toplumun gelişmesine olan katkısı derin bir çerçevede masaya yatırılırken Marksist bakış gözardı edilmiyor ve alanında yetkin isimlerin konuya hakimiyeti kitabın her sayfasında kendini hissettiriyor.

Bu dünyanın tavizsiz ve açık bir muhalefet gerektirdiğini herhangi bir kariyer ile ödüllendirilmeyen kariyerizm adına dürüstlük ve yaratıcılığı feda etmeye itilen sözleşmeli öğretim üyeleri olma ihtimaliyle karşı karşıya bulunan genç araştırmacılara hatırlatmaktan geri durmayan Çoban, yazarların makalelerini yerinde kullanışı ve konu düzeniyle okuru sıkmadan ilerliyor.

Kitaptaki katkılar uluslararası kapitalizme pek kafa tutulmadığında medya cephesinde küresel kurumsal eleştirinin aciliyet, popülerlik ve geçerlilik kazandığını ikna edici biçimde gösteriyor.

  • Medya ve Sol
  • Yazar: Savaş Çoban
  • Türü: İnceleme
  • Baskı Yılı: Mart 2017
  • Sayfa Sayısı: 348 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık

Ecem Güler
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kendi yalanlarınızla yüzleşmeye hazır mısınız?

Read Next

FABİSAD’ın en iyisi Yurdagül Şahin ile Av üzerine

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram