Kutub Şimşek’in ilk kitabı Aynı Daldaydık raflarda!

Ot Dergisi’ndeki yazılarıyla tanıdığımız Kutub Şimşek ilk kitabı Aynı Daldaydık ile Karakarga Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluştu.

Batı’da büyüyen şehirli çocukların gerçekliğinden bihaber olduğu Doğu’nun öykülerini yaşanmışlıklarıyla harmanlayarak aktaran yazar okurlarına bu coğrafyayı tanımaları için bambaşka bir pencere açıyor. Yaşamın içindeki mizah duygusunu hiç kaybetmeyen öyküler okurunun yüzünde hüzünlü bir tebessüm bırakıyor. Yazar kendi çocukluğundan, gençliğinden ve yetişkinliğinden, çok kardeşli ailesinden, tanıdıklarından, dinlediklerinden, gördüklerinden derlediği öyküleri samimiyetle ve gerçeklik duygusunu yitirmeden anlatıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Batı’daki çocukla Doğu’daki çocuk farklı birbirinden. Kentteki ve köydeki çocuklar da öyle. Doğu’nun kendine açılıp kapanan sınır topraklarındaki gençlikten çıkan hikâyelerse sadece farklı değil. Hasretleri, umutları, duvarları, bıkkınlıkları ve alışkanlıklarıyla tek başına, görünmez, yakalanamaz ve uçlarda. Yine de “bölgenin” güçlü mizahıyla ayakta durmayı, yürümeyi başarıyor. Kutub Şimşek’in öyküleri, yanaklarımızı sınırdaki tellere yapıştırıyor. Bizi, birbirimize yakınlaştırıyor.

“Kutub Şimşek, uzaktakilerin sadece televizyondan gazeteden duyduğu; sürekli kanayan bir coğrafyadan, samimi ve birinci dilden hikâyeler anlatıyor. Ve anlaşılıyor ki bu hikâyeler, hiç de televizyonda gazetede anlatıldığı gibi değil. Madalyonun öteki yüzünü de görmek isteyenler için.” – Metin Üstündağ

“Kutub’un hikâyeleri konfeti saçan bir yanardağ gibi. Doğal, gerilimli, şaşırtıcı… Ve bir parçası mutlaka size ulaşıyor.” Murat Menteş

  • Aynı Daldaydık
  • Yazar: Kutub Şimşek
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Ağustos 2018
  • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
  • Yayınevi: Karakarga Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yeni Gelen’in Ağustos sayısında Aziz Nesin’e yönelik iftiralara cevap var

Read Next

Sevgi Soysal’la Yürümek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram