LEGO’dan ‘Yıldızlı Gece’ Seti

LEGO, LEGO Ideas platformundaki yarışmada galip gelen “Vincent van Gogh: The Starry Night” adlı tasarımı hayata geçirecek.

LEGO Ideas, oyuncağın her yaştan tutkunlarının ortak ilgilerini paylaştığı ve yeni LEGO modellerine dair fikirlerin ortaya atıldığı bir platform. Burada üretilmesi için yarışan yeni LEGO tasarımlarının galibi Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosu oldu.

Danimarka merkezli firmanın geçtiğimiz eylül ayında başlattığı ve 35 farklı tasarımı yarıştırdığı yarışma sonuçlandı. 25 yaşındaki doktora öğrencisi Truman Cheng’in (legotruman) tasarladığı “Yıldızlı Gece” temalı tasarım internet üzerinden yapılan oylamada birinci olarak seçildi. LEGO Ideas’da oylanan öneriler arasında yer alan bin 552 parçalık set 10 bin oyu geçerek üretime girme şansını yakaladı.

“Yıldızlı Gece”, LEGO versiyonunda, Van Gogh’un fırça darbelerine uygun şekilde birden çok tonda kısa ve ince bloklarla yeniden yaratılıyor. Sette boya fırçası ve paleti elinde, şövalesindeki minyatür bir “Yıldızlı Gece” tablosunu boyamakta olan bir küçük Vincent van Gogh figürü de bulunuyor.

‘Yıldızlı Gece’nin hikâyesi

Van Gogh, 1889’da Saint-Rémy-de-Provence’da bir sanatoryumda kalırken “Yıldızlı Gece”yi resmetti. Tasvirde sanatçının gün doğumundan hemen önce odasının demir parmaklıklı penceresinden dışarı baktığında gördüğü manzara yer alıyor.

 

Kaynak: Sanatatak

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Duru Olmak’ Belgeseli 19 Şubat’ta Netflix’te Yayında

Read Next

‘Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz’ Sergisi 25 Temmuz’a Kadar Görülebilecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *