Leonardo da Vinci Kimdi?

Sekiz bölümden oluşan kitap kronolojik sırayla Leonardo da Vinci’nin hayatını her yönüyle ele alırken, yaşam tarzından ve dönemin diğer tanınmış kişilerinden de bahsediyor.

Annesi kitap kurdu ise oğlunun saatlerce kitapçılarda vakit geçirmek istemesi şaşırtıcı olmamalı. Şimdi bahsedeceğim kitap da oğlumun kitap raflarında kaybolmuşken keşfettiği ve benim de ilgiyle okuduğum bir kitap. Beyaz Balina Yayınlarının, Çocuklara Bilgi Dizisinden biri olan bu kitap Leonardo da Vinci’nin yaşamı ve kim olduğu hakkında. Serinin diğer kitaplarında da Albert Einstein, Charles Darwin gibi dünyaca ünlü isimler var.

Kitabın ilk sayfaları okuyucuyu “başarı” kavramı ile yüzleşmeye sevk ediyor. Başarı kavramının sınav sonuçlarıyla eş değerde tutulduğu, çocukları mutsuz eden rekabetçi eğitim sisteminin ortasında dururken konuya farklı bir açıdan bakabilmekte yarar var. Daha dün,sınıfında sınavda anlayamadığı sorular olduğu için ağlayan bir arkadaşından bahsetti oğlum, benzer durumları duyuyorum sıklıkla üzülerek.

İlk sayfalarda Leonardo da Vinci’nin kendine koyduğu hiçbir hedefe ulaşamadığından, en büyük çalışmalarının hiçbirini tamamlayamadığından bahsediyor özet olarak, ilerleyen sayfalarda yaşamını okurken yıllarca uğraşıp, ya çeşitli talihsizliklerden ya da tamamen kendi hatasından kaynaklanan, tamamlayamadığı çalışmalarının detaylarını öğreniyoruz.

Sekiz bölümden oluşan kitap kronolojik sırayla Leonardo da Vinci’nin hayatını her yönüyle ele alırken, diğer yandan o dönemlerde meydana gelen önemli gelişmelerden, yaşam tarzından ve dönemin diğer tanınmış kişilerinden de bahsediyor.

Resimlerle desteklenmiş, akıcı anlatımı ile zaman tünelinde bin dört yüzlü yıllara götürüyor bizi bu kitap. İlk bölüm Leonardo da Vinci’nin çocukluğu hakkında bilgi veriyor, O’nun istenmeyen bir çocuk olduğunu öğreniyorum. Babası zengin bir işadamı iken yoksul bir köylü kızı olan annesinin tam olarak ismi bile bilinmiyor. Babası başka biriyle evli olduğundan çocuğu kendi anne babasının yanında bırakıyor ama bu çocuk sevilmiyor. Onunla tek ilgilenen kişi amcasıdır, amcası doğada uzun yürüyüşler yapmayı sever ve bu şekilde çocukta da doğa sevgisi gelişir. O doğada gezmeyi çok seviyor ve her zaman yanında defteri ile gezerek ilgisini çeken her şeyi resmediyordu, çok büyük bir yeteneği vardı. Kağıdın çok zor bulunduğu o dönemde oğluna her zaman kağıt temin etmesi belki de babasının oğluna verdiği en önemli şeydi. On altı yaşında iken bir ressamın yanında çırak olarak verilmesi hayatını değiştirdi, bu bölümlerde o zamanlarda bir resim atölyesinin nasıl olduğu ve çalışma şartları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bu atölyede yeteneği ile ustaların ustasının da ilerisine geçtiği söyleniyor. Burada hayatını anlatmayı kesiyorum ve daha fazla anlatıp okuyucunun okuma hevesinin kırılmasını istemiyorum.

Oğlumun izlenimlerine gelince, kendisinin 11 yaşında olduğunu söylemeliyim, Rönesans dönemi hakkında bir fikri oldu, o zamanlarda da savaşların olması ve insanların hayatının savaşlardan etkilenmesine şaşırdığını söyledi, belki kendi dünyasında hiç savaşın olmadığı bir dönem olduğuna dair bir hayali vardı. Ressamın az sayıda tamamladığı eserlerden biri olan Mona Lisa ve daha az bilinen Ginevra de Benci isimli eserleri hakkındaki bilgiler onun en çok okumaktan zevk aldığı kısımlardı.

Biyografi okumaları çok az olan ben, çocuklar için yazılmış bu kitap sayesinde Leonardo da Vinci hakkında pek çok bilgi edindim. Serideki diğer kitapları da okumak için sıraya almış bulunuyoruz.

  • Leonardo Da Vinci Kimdi?
  • Yazar: Roberta Edwards
  • Resimleyen: True Kelley
  • Çeviri: Ahmet Karabulut
  • Baskı Yılı: 2006
  • Sayfa Sayısı: 107 Sayfa
  • Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

 

Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Deniz Tarsus ile edebiyat ve sanata dair

Read Next

Dünyayı Değiştiren Kadınlar; Kate Kollwitz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *