Levent Üzümcü’den: Boyun Eğme

 

Bir çırpıda okunabilen umut dolu satırlar, “başka bir dünyaya olan inanç ve özlemi” besliyor.

Boyun eğmeyen, yurtsever bir sanatçının, son üç yıl içerisinde kaleme aldığı yazılar, toplumsal mücadelenin yurtiçi ve yurtdışı alanlarında yaptığı konuşmalar, gazete yazıları, söyleşileri, basın açıklamaları, davaları, savunmaları kitabın ana omurgasını oluşturuyor.

Kısa ve pek mütevazı bir özgeçmiş de var kitapta; “Ben Kimim?” başlıklı. Anlıyorum ki hemşeriyiz bir bakıma, Ege, İzmir dolaylarından.

Kitabın takdim yazısını Ebru Tünay Üzümcü kaleme alırken; “Boyun eğse idik yalnızlaşacaktık. İnsanlıktan uzaklaşacaktık. Azabın ıssızlığında birer zavallı olacaktık. Çocukların katili, emeğin hırsızı, sevginin celladı olup da yaşamı rehin almaya çalışanlar gibi zavallı” diye not düşerek yazar ile birlikte ortak mücadelelerinin nirengi noktasının altını çiziyor adeta.

Kardeşler, canlar, dostlar, iyi insanlar, insanlığını üç otuz paraya satmayanlar” yani sizlere, bizlere sesleniyor yazar ve diyor ki; “daha iyi, daha yaşanabilir, barış içerisinde bir geleceği ummanın ve istemenin bile terörist damgası yememize yettiği bir fikirsizlik zindanının mahkumu değiliz ve olmayacağız, güçlü olacağız, korkmayacağız, boyun eğmeyeceğiz”. Peki, bizler ne yapıyoruz? Bu çağrıya ne kadar kulak veriyoruz?

Tek hesapları, ne gerekiyorsa gereksin, bedeli ne olursa olsun, koltuklarının kullanım süresinin ömür boyu olması için her şeyi göze alanlar ortada iken, sevgili Levent Üzümcü’nün bu çağrısına ne kadar kulak veriyoruz?

Aklıma Nazım Hikmet’in 1947’de yazdığı “Dünyanın En Tuhaf Mahlûku” şiiri geliyor. Yeri gelmişken şiirin son kısmını buraya not ediyorum.

“(..)
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!”

Bir çırpıda okunabilen umut dolu satırlar, “başka bir dünyaya olan inanç ve özlemi” besliyor.

Yaz bitiyor, sonbahar derinleşiyor. Kentler, meydanlar, yaylalar, tepeler, dağlar, dereler, ormanlar, üniversiteler, sokaklar yeniden kıpır, kıpır. Sizlere, bizlere çok iş düşüyor, düşecek…

O halde gelin kulak verelim Levent Üzümcü’ye:

“Demokrasinin tüm imkânlarını kullanarak demokrasiyi yok etmekte olan küçük bir zümre ve onların itinayla ve gözünü kırpmadan kandırdıkları kanmaya meyilli koca bir kalabalıkla karşı karşıyayız, biliyorum. Aynı ülkede yaşayıp aynı dili konuştuğumuz; aynı yollarda yürüyüp aynı yemekleri yediğimiz halde aramıza sıkışmış yüzyıllar olduğunun da farkındayım. Maalesef, Türkçe bilmeyen bir Çinliye 10 dakikada anlatabileceğimiz problemleri kendi anadilimizde kendi vatandaşımıza anlatamıyoruz ki, bizi en çok da yaralayan bu. Çünkü içten içe biliyoruz ki, kötülüğü bildiği, gördüğü halde görmezden, bilmezden gelen ve fütursuzca destekleyen bu yığın, yarın eline fırsat geçse bize aynı kötülükleri gözünü kırpmadan yapmaktan çekinmeyecek.

Ne yapmalıyız? Her şeyin sonuna gelmişiz gibi bir hali var çoğunuzun. Oysaki her şey daha yeni başlıyor. Laftan, kaygılanmaktan, serzenişte bulunmaktan daha çok çalışmaya ve sahada mücadele etmeye ihtiyacımız var. En önemlisi de sizin gibi aydınlık yarınlara inanmış vicdanlı insanların varlığını daha çok hissetmeye…

Gücünüzü farkında olun, demokrasi beden ağırlığı üstüne yürüyor ama akıl ağırlığı çok daha etkilidir. Bir başkası yok, sadece siz varsınız. Lütfen yılmayın, lütfen boyun eğmeyin!”

  • Boyun Eğme
  • Yazar: Levent Üzümcü
  • Türü: Politika
  • Baskı Yılı: Nisan 2016
  • Sayfa Sayısı: 133 Sayfa
  • Yayınevi: Ka Kitap
Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Mahvolmuş insan”ların hikayelerini yazdı…

Read Next

Üç Öğün Yemekten Farksız Olarak; Cinselliğin Önemi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *