Louise Michel’in Bilinen Öyküsü

Louise’yi bilenler için bambaşka bir perspektif ve heyecan sunan bu kitap, Louise’yle ilk defa tanışacaklar için de eşsiz bir eser konumunda. Bir de Ayşen Uysal’ın mükemmel çevirisini not etmek lazım.

Hepimizin içini karartan zamanlardan geçtiğimiz bir gerçek. Ama her şeye rağmen hayatı savunmak ve umudu kaybetmemek de önemli. Yaşadığımız haksızlıklar yalnızca bize özgülermiş gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değil. Yüzyıllardır süregelen bu zulüm geleneği tarihte birçok insanın itirazıyla karşılaştı. Yaşadığı çağın rüzgârını arkasına alan, gördüğü her eşitsizliğe karşı sesini yükselten cesur insanlardan biri de Louise’di. Yaşadığı süre boyunca her insanı sefaletten kurtarmaya adadı kendini. Önemli bir tarihsel figür olmasına rağmen bunu yapabilen kahramanlardan biriydi Louise Michel. Kadınların daha çok söz hakkı olması için sürekli mücadele verdi. Yoksulluğu Fransa topraklarından silebilmek adına tüm gücüyle çalıştı.

Louise kuşkusuz Paris Komünü’nün en önemli figürlerinden biriydi. Dipnot polisiye etiketiyle çıkan bu yeni kitapta, meşhur öğretmen ve aktivist Louise Michel’in hayatına dair birçok yeni bilgi ediniyoruz. Şunu belirtmekte fayda var: Bu bilgilerin çoğu tarihsel kurgu. Fransız yazar Henri Gougaud’ın yazdığı ve Türkçeye Ayşen Uysal tarafından çevrilen bu sürükleyici eserin okuyucularına umut aşılayacağı bir gerçek…

Louise Michel ilk doğumundan bu yana içinde hissettiği eşitlikçi ve özgürlükçü ateşi gittiği her yere taşıdı. Komün’de yapmış oldukları, sürgüne gönderilmesi, yargılandığı mahkeme tarafından idamını istemesi ve onları yargılayanları hiçbir zaman affetmeyeceğini açıkça söylemesi gibi korkusuzca eylemleri gerçekleştirdi. Günümüzde meşhur grafiti sanatçısı Banksy’nin Akdeniz’deki mültecilere yardım edebilmek için satın aldığı ‘mülteci kurtarma gemisi’nin adını Louise Michel koyması tesadüf değil elbette.

Louise tüm hayatını mücadeleyle geçirmiş ve yorulmak bilmeyen bir kadın olarak anlatılıyor. Kendisinden başka herkesi düşünen bir kadındı. Ayrıca annesine çok düşkündü ve son zamanlarında onun yanında olabilmek için İçişleri Bakanına mektup bile yazmıştı. İlk gençlik yıllarından itibaren ustası, dostu ve mektup arkadaşı Victor Hugo’yla sıkı bağlar içerisindeydi. Hatta Louise’in mahkemesi sonrasında Victor Hugo kendisine itafen epik bir şiir bile yazmıştı. Paris sokaklarında ‘kızıl bakire’ lakabını takmışlardı Louise’e. Her barikatta dövüşür her yoldaşına omuz verirdi.

Louise çocukluğunda bir kurdu öldürmek isteyen avcıların önüne çıkıp, kurdu affetmeleri için diz çöküp gözyaşı dökmüştü. O doğuştan gelen yaşam hakkını savunmayı içgüdüsel olarak öğrenmişti. Bu dünyada ters giden, adaletsiz şeyler vardı. Yoksulluk ortadan kaldırılmalıydı. Bunlara savaş açmak ve bu uğurda mücadele etmekten daha doğal ne olabilirdi? Ve bu uğurda kendi hayatından vazgeçmekten…

Kitapta anlatılan tüm bu mücadele ve olaylar bölüm bölüm yazılmış. Bu sayede okuyucu hiç sıkılmadan sürükleyici bir tarihsel ve polisiye romanın içinde buluyor kendini. Aynı zamanda politik atmosferle çevrelenmiş bir tarih anlatımı da mevcut. Kitaptaki tarihler doğru olsa da anlatımda zaman zaman epik ögelere rastlıyoruz. Zamanında Victor Hugo’nun yaptığı Louise anlatımını günümüzde Henri Gougaud üstleniyor. Hem de son derece yaratıcı bir şekilde.

Louise’yi bilenler için bambaşka bir perspektif ve heyecan sunan bu kitap, Louise’yle ilk defa tanışacaklar için de eşsiz bir eser konumunda. Bir de Ayşen Uysal’ın mükemmel çevirisini not etmek lazım. Kitap hiç bitmesin isteyecek okuyucular çok olacaktır fakat kitabın son sayfasını okuduktan sonra içimizin umutla dolacağı kesin. Sırf bu sebepten ötürü bile okunmayı hak ediyor.

  • Louise
  • Komün’ün Anarşist Kadını
  • Yazar: Henri Gougaud
  • Çeviri: Ayşen Uysal
  • Türü: Polisiye
  • Baskı Yılı: 2020
  • Sayfa Sayısı: 212 Sayfa
  • Yayınevi: Dipnot Yayınları
Can Köksaloğlu
Latest posts by Can Köksaloğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gülgün Çarkoğlu, Hayatımız Kitap’a Konuk Oluyor

Read Next

Fransız Devrimi’nin 4 Kadını Madam Giyoti’de Bir Araya Geldi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *