Louvre Müzesi’nin Tüm Koleksiyonu Çevrimiçi Yayımlandı

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve dünyaca ünlü tarihi eserlere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, “Mona Lisa” ve “Milo Venüsü” (Venus de Milo) de dâhil olmak üzere 480 binden fazla eseri çevrimiçi erişime açtı.

Louvre yetkilileri, cuma günü yaptıkları basın açıklamasında, müzede yer alan 480 binden fazla sanat eserinin çevrimiçi bir platformda yayımlandığını duyurdu.

Müzenin sekiz bölümünde yer alan, İslam sanatı ve Rönesans heykellerinden Antik Mısır eserlerine kadar uzanan koleksiyonunun tamamını ücretsiz ve çevrimiçi olarak erişime açıldı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Paris’te müzenin müdürü Jean-Luc Martinez şunları söyledi:

“Louvre, eserlerinin üzerindeki tozları alıyor, en az bilinen eserlerin bile. İlk defa müzede sergilenen, ödünç verilen, hatta depoda olan eserler de dahil olmak üzere, herkes bir bilgisayardan veya akıllı telefondan tüm eser koleksiyonuna ücretsiz olarak erişebilir. Louvre’un çarpıcı kültürel mirası artık sadece bir tık ötede. Eminim ki bu dijital içerik, insanları koleksiyonları bizzat keşfetmeleri için Louvre’a gelmeye daha da teşvik edecek.”

İnteraktif site, ziyaretçilerin müzeyi oda oda keşfetmelerine olanak tanıyor. Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Çince dillerinde açıklamalar yer aldığı sitede çevrimiçi ziyaretçiler, basit veya gelişmiş aramalarla müzenin devasa koleksiyonlarında arama yapabiliyor.

Açıklamaya göre, müzenin koleksiyonu yavaş yavaş genişledikçe, web sitesi müze uzmanları tarafından düzenli olarak güncellenecek.

Çoğu cihazın yanı sıra collections.louvre.fr, cep telefonlarında görüntülenmek üzere de optimize edildi.

Öte yandan müze, salgın ve planlanan yenileme çalışmaları nedeniyle insanların ziyaretine kapalı kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Arkeofili

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

BluTV, Nisan Ayı Takvimini Açıkladı

Read Next

Genç Caz Konserleri İçin Başvurular Başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram