KitapEki
    Mahir Ünsal Eriş'ten Yeni Kitap: Diğerleri • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Mahir Ünsal Eriş’ten Yeni Kitap: Diğerleri

Mahir Ünsal Eriş’in yeni romanı Diğerleri M.K. Perker’in birbirinden özel çizimleri ile Karakarga Yayınları etiketiyle raflarındaki yerini aldı.

Bu tekinsiz ve bir o kadar sürükleyici hikâyede bambaşka hayatlardan çıkıp gelmiş insanlar bir araya geliyor, bizleri zamanın ve aklın sınırlarının ötesinde bir yolculuğa çıkarıyorlar.

Bir seferinde durup dururken “Ben onların aramızda yaşadığına inanıyorum,” demişti Artin Bey, “Hatta, yanlış anlamayın, eminim bundan”. Sacide boş bulunup “Kimin?” diye soruverince ihtiyar, işaret parmağıyla yukarıyı gösterip, “Diğerleri,” diye yanıtlamıştı.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Diğerleri, sonsuz olasılıklarla dolu ve sınırları her geçen gün genişleyen evrende gerçeğin ne olduğuna nasıl karar vereceğimize 70’ler Türkiye’sinden bir bakışla yanıt ararken Kemal Tahir’e de bir saygı duruşunda bulunuyor.

Artin Bey : “Kâinat çok büyüktür kızım. İnsanın cüzi aklının alamayacağı kadar büyük. Ve onda çok tuhaf, çok alelacayip şeyler cereyan eder. Bizim şu üzerinde yaşayıp öldüğümüz dünya küresi kâinatın azameti düşünüldüğünde fezada bir toz zerreciği miktarında bile hesap edilmez. Hal böyleyken gözümüzün gördüğü şuncacık şeyin tek hakikat olduğunu düşünmek hangi akla sığar?”

Gece tıkırtıları, uykuları kaçanlar, endişeden ya da heyecandan uyuyamayanlar, çatı katlarında bir işler çeviren ihtiyarlar, iyi kalpli kasabalı gençler, eski mahalleliler, hevesli mektepli kızlar ve devrimci hayaller…

Diğerleri, 70’ler Türkiye’sinde, İstanbul’da kendi halinde bir mahallede, eski bir konakta hayatın bir araya getirdiği Sacide ve Cahide’nin, Hayganuş ve Artin Bey’in, Kamuran’ın ve bu hikâyeye tam orta yerinden dahil olan “diğerleri”nin hem ağlatan hem kahkahalar attıran bir romanı. (Tanıtım bülteninden)

Ayşegül Kaplan
Latest posts by Ayşegül Kaplan (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ayşegül Kaplan

kozmopolitik.com.tr sitesinde haber editörlüğü yapar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümü ve ayrıca Adalet MYO mezunudur. Kitap Eki sitesinin haber koordinatörüdür.

Read Previous

John Cage’in Çalınması 639 Yıl Sürecek Bestesinde Yeni Nota Değişimi 2022’de

Read Next

Trajik, Karanlık ve Gizemli: Edgar Allan Poe’nun Türkçe Yazılmış İlk Biyografisi Raflarda!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *