Maile Meloy ilk kez Türkçede

Her iki seçeneği birden istedikleri için ruhsal bir arafta kısılıp kalanların öyküleri… Amerikalı yazar Maile Meloy’un Türkçeye çevrilen ilk kitabı Yüz Kitap tarafından yayımlanıyor.

Meloy’un çoğu Montana’da geçen öykülerindeki kişiler, aşk, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde hep bir ikilem yaşarlar: İsteklerinin peşinden mi gidecekler, yoksa bilindik olanın güvenliğini mi yeğleyeceklerdir?

İlk rastladığı kadına tutulan yalnız bir çiftlik çalışanı, karlı bir gecede aşk ve ihanet hakkında sohbet eden huzursuz, tedirgin iki kadın, kızını öldüren adamın sevgilisiyle otel odasında buluşan bir baba, karısını genç yüzme hocasıyla aldatan bir koca, ölen arkadaşının sevgilisine duyduğu arzuyla ona yardım etmek arasında kalan santral işçisi, babasının müvekkilinin tacizine uğrayan bir genç kız.

Meloy bu öykülerinde, her iki seçeneği birden istedikleri için iç pusulaları şaşan ve ruhsal bir arafta hapsolup kalan insanları taraf tutmadan, sakin bir dille  anlatıyor.

Tek İstediğim Her İkisi Birden yayınlandığı yıl The New York Times Book Review ve Los Angeles Times tarafından yılın en iyi on kitabı arasında gösterildi.

“Meloy, hem korkusuzca hem de gerçek bir merhametle yazıyor, ki bu iki özellik nadiren bir araya gelir.” – Ann Pachett

“Meloy, yalnızca görünürde sıradan olan Amerikan hayat tarzında çığrından çıkmış her ne varsa soğukkanlı bir kesinlikle resmediyor.” – Philip Roth

Maile Meloy Kimdir?

Maile Meloy öykü derlemesi Half in Love’ın, ayrıca Liars and Saintsve A Family Daughter romanlarının yazarıdır. Meloy’un öyküleri New Yorker, Grantave Zoetrope: All Storygibi dergilerde yayımlanmıştır. Birleşik Krallık Orange Ödülü kısa aday listesinde yer almış ve Paris ReviewAga Khan Kurgu Ödülü’nü, PEN/Malamud Ödülü’nü, Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi Rosenthal Vakfı Ödülü’nü kazanmış ve kendisine Guggenheim bursu verilmiştir. 2007’de Granta’nın En İyi Genç Romancıları’ndan seçilmiştir. Los Angeles’ta yaşamaktadır.

  • Tek İstediğim Her İkisi Birden
  • Yazar: Maile Meloy
  • Çeviri: Şahika Tokel
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Nisan 2019
  • Sayfa Sayısı: 182 Sayfa
  • Yayınevi: Yüz Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bin yıllar öncesinden bugüne unutulmaz bir yolculuk

Read Next

Geçtiğimiz Yıl 61 Bin 235 Kitap Yayımlandı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *