Man Booker ödülünü Güney Koreli yazar Hang Kang kazandı

Edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri kabul edilen Man Booker Uluslararası Ödülü’nü, “The Vegetarian” adlı romanıyla Güney Koreli yazar Han Kang kazandı.

Edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri kabul edilen Man BookerUluslararası Ödülü’nü, “The Vegetarian (Vejetaryen)” adlı romanıyla Güney Koreli yazar Han Kang kazandı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kazanan isim, İngiltere’nin başkenti Londra’daki ünlü Victoria & Albert Müzesi’nde düzenlenen 2016 Man Booker Uluslararası Ödülü töreninde açıklandı.

Vejetaryen adlı kitapta, et tüketmeyi bırakan ve insan barbarlığına karşı koymaya çalışan bir kadının hikayesi yer alıyor.

Kitabın yazarı 45 yaşındaki Han Kang ve 28 yaşındaki çevirmeni Deborah Smith, 50 bin sterlin (72 bin dolar) para ödülünü paylaşacak.

Bu arada, kitabın çevirmeni İngiliz vatandaşı Smith’in, İngilizce-Korece alanında yeterli sayıda çevirmen olmadığını fark etmesi üzerine, 2010 yılında kendi çabalarıyla Korece öğrenmeye başladığı biliniyor.

Man Booker Uluslararası Ödülü, İngilizce kaleme alınan ya da İngilizce çevirisi yapılmış eserlere veriliyor.

SONBAHARDA TÜRKÇEDE

Londra’daki Victoria & Albert müzesinde düzenlenen ödül törenindeki konuşmasında Kang, “Ödülü almak, çevirmenim Deborah’la dostluk kurmak benim için çok kıymetli. Bu kitap ve ödül bana birçok şey kazandırdı” dedi.

Vejetaryen olmaya karar veren sıradan bir kadının hayatını ve aldığı bu kararla ailesinin kendisine yaptığı baskıyı anlatan ‘The Vegetarian’ romanı, sonbaharda April Yayıncılık tarafından Türkçede yayımlanacak.

Man Booker Uluslararası Ödülü Nedir?

Man Booker Ödülü (İngilizce: Man Booker Prize for Fiction), dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri. İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarların,İngilizce olarak kaleme aldıkları eserlere verilir. Buna ilave olarak 2005 yılından itibaren Man Booker Uluslararası Ödülü isimli başka bir ödül de tüm dünyadan seçilip değerlendirilen eserlere verilmeye başlanmıştır.

Ödülü alacak eserin seçimi, üyeleri genel olarak her yıl değişen bir jüri eliyle yapılır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sırt Çantasında Üç Kitap ile Bir Şairin İzinden Macaristan Toprakları

Read Next

Tek Yola Sığmayan Devrim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram