Man Booker Roman Ödülü için hangi kitaplar finale kaldı?

Delidolu’nun Türkçe’ye kazandırdığı George Saunders’ın ilk romanı Arafta, dünyaca ünlü edebiyat ödülü Man Booker’ın bu yılki kısa listesine girerek finale kalan 6 kitap arasında yerini aldı.

En saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Roman Ödülü’nün 2017 yılı kısa listesi açıklandı. George Saunders’ın, Delidolu Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan ilk romanı Arafta (Lincoln in the Bardo), 6 eserle birlikte finale kaldı. 17 Ekim’de sonucu açıklanacak olan Man Booker Ödülü’nün bu yılki diğer adayları, 4 3 2 1 ile Paul Auster, History of Wolves ile Emily Fridlund, Exit West ile Mohsin Hamid, Autumn ile Ali Smith ve Elmet ile Fiona Mozley.

27 Temmuz’da duyurulan uzun listedeki 13 eser arasında yer alan Zadie Smith’in Swing Time, Sebastian Barry’nin Days Without End , Mike McCormack’ın Solar Bones, Jon McGregor’un Reservoir 13, Arundhati Roy’un The Ministry of Utmost Happiness, Kamila Shamsie’in Home Fire ve Colson Whitehead’in The Underground Railroad kitapları ise kısa listeye giremedi.

George Saunders

Seçici Kurul Başkanı oyuncu ve yazar Lola Young, “Topluca düzenin sınırlarını zorlayan eşsiz ve cesur altı kitapla, bu yılki kısa liste, kabul görmüş yazarları tanımakla birlikte yeni sesleri de edebiyat dünyasına takdim ediyor” diyerek listede hem tanınmış hem genç yazarların bir arada olmasına dikkat çekti.

Arafta Şubat ayında Amerika ile aynı anda Türkiye’deki okurlarla buluşmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Roman, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak bir araya getiriyor. Zihin zorlayan kurgusu, özgün biçimi ve acıyı mizahi bir öge haline getirebilen üslubuyla, Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Saunders’ın Delidolu Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Aralığın Onu, Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Pastoralya, İkna Ulusu gibi dört öykü kitabı daha bulunuyor. Aralığın Onu adlı öykü seçkisiyle 2014 Folio Ödülü’nü kazanan George Saunders, 2002’de The New Yorker tarafından “40 Yaşın Altındaki En İyi Yazarlar”dan biri seçildi ve 2013 yılında Time Dergisi’nin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Siddhartha, Kutsal Kitap’tan kat kat üstün bir ilaçtır…”

Read Next

Ayşegül Kocabıçak; “Nerede, hangi şartlar altında yaşarsa yaşasın öteki olanların tarafındayım.”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *