Mario Levi’nin, En Güzel Aşk Hikayemiz adlı romanı artık İngilizce

Zeynep Beler çevirisiyle Dalkey Archives’in Türk Edebiyatı serisinden çıkan kitap 1992 yılında AFA Yayınları tarafından yayımlanmıştı. En Güzel Aşk Hikayemiz yazarın ilk romanı, Mario Levi ise kitabı anlatı olarak nitelendirmeyi tercih ediyor.

Mario Levi’nin En Güzel Aşk Hikayemiz adlı romanı İngilizcede Our Best Love Story adıyla yayımlandı.

Zeynep Beler çevirisiyle Dalkey Archives’in Türk Edebiyatı serisinden çıkan kitap 1992 yılında AFA Yayınları tarafından yayımlanmıştı. En Güzel Aşk Hikayemiz yazarın ilk romanı, Levi ise kitabı anlatı olarak nitelendirmeyi tercih ediyor.

Kitapta 41 aşk anısı anlatılıyor. Kitap İngilizcede, “İsimsiz bir anlatıcının şehrinin sokaklarını aşındırır ve yeni yalnızlığına alışmaya çalışırken hatırladığı yerlere ve hayali dostlara sığınmasını anlatan bir roman. Levi’nin romanı okurlara kitapların, hikâyelerin, okumanın, yazmanın, suni bir hayatın ve edebiyatta bulunan dostluğun kaçınılmaz bir gerçek olan insan yalnızlığına yeterli bir yanıt olup olmadığını düşündürüyor,” ifadeleriyle sunuluyor.

Çevirmen Zeynep Beler daha önce Ece Temelkuran ve Hakan Günday’ın eserlerini İngilizceye çevirmişti.

Mario Levi’nin üniversiteyi bitirme tezinden kitaplaştırdığı Jacques Brel: Bir Yalnız Adam 1986 yılında yayımlanmıştı. Yazarın ilk öykü kitabı Bir Şehre Gidememek ise 1990 yılında yayımlandı. Otobiyografik özellikler taşıyan kitap oldukça ilgi gördü ve 1990 yılında Haldun Taner Ödülü’ne değer görüldü. İkinci kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir 1991 yılında yayımlandı. İstanbul’un azınlık çevrelerine ve topluma uyum sağlamakta zorlanan insanları anlattığı bu kitaptan sonra Levi, 1992 yılında En Güzel Aşk Hikayemiz’i yazdı. 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandığı İstanbul Bir Masaldı yayımlandı. Yazarın diğer kitapları arasında Lunapark KapandıSize Pandispanya Yaptım ve Bir Cümlelik Aşklar bulunuyor.

Kaynak: Kronos

Okuma önerisi!

Kaptan Stormfileld’ın Cenneti Ziyareti
Mark Twain

Gökçesu Özgül’ün incelemesi; “Okumaya doyamayacağınız bir öykü seçkisi; Mark Twain
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Mark Twain ironi ile süslediği öyküsünde insanların binlerce yıldır kafasını meşgul ettiği içi boş inançları alaşağı eder.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mete Kaynaroğlu imzalı öyküler; Spartaküs’lerin Ölümü

Read Next

Burhan Sönmez, EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde son üç finalistten biri!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *