Maryse Condé’nin ödüllü kitabı geliyor

Fransız edebiyatının en güçlü kalemlerinden Maryse Condé’den Grand Prix Littéraire de la Femme sahibi romanı “Ben, Tituba / Salem’in Kara Cadısı”, Şirin Erkan Leitao’nun çevirisiyle Bilgi Yayınevi’nden okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Ben, Tituba / Salem’in Kara Cadısı

Cadılıkla suçlanan kadınların simgeleşen ismi Tituba, Condé’nin güçlü kalemiyle yeniden hayat buluyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Barbados adasında doğan Tituba, doğaüstü güçlere sahip Man Yaya tarafından şifacılık ve büyücülük konularında yetiştirilmiştir. Evlendiği Kızılderili John’la birlikte bir din adamına köle olarak satılır ve Boston’a, ardından Salem kasabasına sürüklendiği hayat mücadelesi başlar. Bu kasabada yaşayan püriten cemaatin histerik ortamında, 1692’deki ünlü Salem Cadıları davasında cadılıkla suçlanan ilk kadın olur, özgürlüğe kavuşabilmek adına büyük mücadeleler verir.

Tituba’nın çarpıcı hayat hikâyesi, Maryse Condé’nin olağanüstü dokunaklı anlatımıyla yeniden canlanıyor. Condé’yi Grand Prix Littéraire de la Femme (Kadın Edebiyatı Büyük Ödülü) sahibi yapan roman, Tituba’yı doğduğu ülke Barbados’a, adada ilk zenci köle isyanlarının yaşandığı döneme geri döndürüyor. Kölelerin çektiği acılar, ırkçılık, kadınlara yönelik cadılık suçlamaları, kadın dayanışmasının ve feminizmin ilk kıpırtıları, ölüm sonrası hayata dair bakış, Condé’nin etkileyici kalemiyle okuyucunun doğrudan yüreğine tesir ediyor. Tituba’nın mücadelesi cadılıkla suçlanan tüm kadınların mücadelesine ilham veriyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bu yılbaşı çok özel olsun istemez misiniz?

Read Next

Yalnızlığa dair dokuz öykü: Yalnızlık Bakanlığı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram